ارسال به دوست  نسخه چاپي 

واقعی‌سازی نرخ، تنها راه هوشمند است

طرح هوشمندسازی با تأکید بر شفاف‌سازی عملکرد حوزه گندم، آرد و نان در کشور شکل گرفت و اجرایی شد. هدف اصلی این طرح، جلوگیری از قاچاق آرد، تبدیل آرد به نان و عرضه به مصرف‌کننده نهایی بود. در این طرح پیش‌بینی شده بود به ازای فروش نان بیشتر، سهمیه خبازی‌ها شناور شود. ظاهر طرح و تئوری‌هایی که گفته می‌شد، ایده‌آل بود اما متأسفانه در عمل اتفاقاتی که در حوزه اجرا شاهدش بودیم، با اهداف طرح در تناقض بود.

نصب دستگاه‌های کارتخوان که پشتیبانی ضعیفی دارد و نانوا را برای عرضه نان معطل می‌کند و اجازه استفاده از دستگاه ثابت را نیز ندارد، عدم عرضه رول کاغذی برای عرضه رسید به مشتری، تعریف سقف فروش به نانوا و اعلام عدم محدودیت خرید در رسانه‌ها که موجب رودررو قرار گرفتن نانوا و مشتری شده، اشکالات موجود در سامانه برای ثبت مرخصی نانوا و معطل ماندن نانوا برای بهسازی و در صورت اقدام به بهسازی جریمه سنگین و قطع سهمیه برای عدم پخت نان، خلف وعده در پرداخت کمک‌هزینه 40 درصدی به نانوا و تعدد میزان بازرسی از نانواخانه با اشتغال بازرسان غیرکارشناس که احترامی به وجاهت کار نانوا قائل نیستند، مشکلاتی است که این طرح در سطح کشور ایجاد کرده است.

اگر هدف فقط ارائه آمار باشد، بله اما در عمل سطح تخلف نسبت به قبل تغییر نکرده بلکه سازمان یافته و چه بسا در این روش نانوایان درستکاری که اشراف کامل به روند کار با سیستم جدید نداشتند و جلسات توجیهی قابل قبولی نیز برایشان برگزار نشده، بیشتر متضرر شده‌اند و در شرایطی که به سختی امرار معاش داشتند، این سامانه نیز برای آن‌ها دردسرساز شده است.

امید است دولت بالأخره تصمیم صحیح یکسان‌سازی و واقعی‌سازی نرخ را در کشور عملی کند و یارانه گزافی را که به جیب دلالان می‌رود، مستقیم به حساب مردم واریز کند و نانوا را هم از این سه‌راه سرگردان کسب و کارش نجات دهد.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی