ارسال به دوست  نسخه چاپي 

اصلاح قانون نظام صنفی، ضروری است اما این اصلاح کافی نیست!

اصلاح قانون نظام صنفی در مجلس در دست بررسی است و انتظار می‌رود که اصلاح این قانون در راستای مشکلات اصناف در کشور باشد. این اصلاحیه قرار است در مجلس مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. البته آنگونه که رئیس اتاق اصناف تهران می‌گوید، اصلاح قانون نظام صنفی از ضروریات جامعه اصناف کشور است اما پس از سال‌ها، این اصلاحیه هنوز هم مشکلاتی دارد.

 

 

در همین راستا محمدرضا میرتاج‌الدینی، عضو کمیسیون بودجه مجلس در این‌باره گفت: قانون نظام صنفی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد. اتاق اصناف ایران، تمام موارد را با ما مطرح کرد و بر همین اساس، مجلس این اصلاحیه را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: با توجه به پیشرفت و رشد شغل‌های جدید و کسب و کارهای نو، واحدهای صنفی جدیدی ایجاد شده که اصلاح سازوکار عملکرد آن‌ها به اقتصاد و نظام مالی کشور کمک خواهد کرد و اولویت قرار دادن این طرح در حقیقت فراهم شدن شرایطی برای رفع مشکلات اقتصادی معیشتی کشور است.

این نماینده مجلس ادامه داد: با توجه به فرصت‌های موجود در حوزه اصناف، ضروری است که این قانون دیده و اصلاح شود.

میرتاج‌الدینی با اشاره به اصلاحیه بندهای مهم قانون نظام صنفی اصناف کشور گفت: یکی از موارد مطروحه، موضوع انتخابات اتحادیه‌های صنفی اصناف است که با چالش‌هایی مواجه بود اما در این اصلاحیه، آن را برطرف کردیم و این اصلاحیه، لازم است. ما به کلیات رأی می‌دهیم و جزئیات را با حضور نمایندگان اصناف کشور برطرف خواهیم کرد.

در ادامه، شهباز حسن‌پور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اصلاح نظام صنفی، مطالبه بیشتر مردم و نمایندگان است و ما به دنبال آن هستیم که تسهیل‌گری در امور اصناف را در دستور کار قرار دهیم.

وی بیان کرد: وضعیت اصناف در اتحادیه‌ها و اتاق اصناف و شفاف‌سازی آن‌ها در این قانون دیده شده تا صورت مالی در اختیار مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: وزارت کشاورزی و وزارت صمت، برخی از اختیارات خود را به اتاق اصناف واگذار کردند و اتاف اصناف باید نظارت کامل بر اصناف داشته باشد و در واقع با اصلاح قانون نظام صنفی، می‌خواهیم این هدف را محقق کنیم.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران