ارسال به دوست  نسخه چاپي 

صاحبان صنایع آرد و چالش‌هایشان با بوروکراسی‌های اداری!

تفویض اختیار، فرایندی است که طی آن، مدیر یک سازمان یا سرپرست یک بخش از سازمان، قسمتی از اختیاراتش را به کارمندان زیردست واگذار می‌کند که البته این فرایند بدون انتقال مسئولیت نهایی انجام می‌شود. بر این اساس اگر مدیران استانی دستشان باز باشد و تفویض اختیار برای آن‌ها انجام شده باشد، می‌توانند بسیاری از تصمیمات را در استان‌ها اتخاذ کنند‌.

 

صنعت آرد و نان کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست و مدیران استانی این حوزه در شهرهای مختلف، تمایل دارند اختیارات بیشتری داشته باشند تا سهولت در رفع مشکلات حوزه آرد کشور اتفاق بیفتد چراکه در بسیاری از مواقع، دیده شده که کارشناسی که در تهران مشغول به فعالیت است، به اندازه مسئولین مرتبط در استان‌ها که حضور فیزیکی در شهر خود دارند، تبحر و اشراف بر مسائل اقتصادی، اجتماعی و قوانین و مقررات نداشته است.

از طرفی صاحبان صنایع آرد در شهرهای مختلف، برای بسیاری از کارهای اداری مجبورند به پایتخت مراجعه کنند و در این مراجعه که مشخص نیست چند روز طول می‌کشد، آن کارمند باید مرخصی گرفته و از خانواده دور شود و هزینه‌های اضافی شامل حال آن سازمان، اداره یا هر نهادی خواهد شد تا بتوانند برای حل مشکل یا اخذ مجوزی اقدام کنند!

بر این اساس زمانی که با آردسازان هم‌صحبت می‌شویم، می‌بینیم که تعدادی از آن‌ها معتقدند که تمام کارهایشان در استان خودشان حل می‌شود و نیازی به مراجعه به پایتخت ندارند اما برخی دیگر می‌گویند هیچ کاری در استان نمی‌توانند انجام دهند و مشکلاتشان پابرجا است.

به عنوان مثال اکثر آردسازان شهر خرم‌آباد معتقد هستند تمام کارهای ادارای مربوط به کارخانه‌هایشان از طریق استان حل‌شدنی است و مشکلی از این بابت وجود ندارد یا در استان آذربایجان غربی در شهری چون ارومیه نیز مدیران کارخانه‌های آرد اتفاق نظر دارند که  90 درصد کارهای اداری آن‌ها در استان خودشان حل می‌شود و گاهی ممکن است برای اخذ مجوزهایی از قبیل استاندارد و پروانه بهداشت، به پایتخت مراجعه کنند. استان اصفهان نیز به همین رویه است و کارخانه‌داران معتقدند که 80 تا 90 درصد مسائلشان در استان حل می‌شود اما برای انجام برخی کارها که مربوط به اداراتی از جمله بازرگانی دولتی است، باید به تهران بروند.

در این میان اما برخی کارخانه‌ها در شهر الیگودرز، از حل نشدن کارهای اداری و وجود مشکلات در استان ناراضی هستند و اعتقاد دارند که کمتر مشکلی بدون مراجعه به پایتخت حل می‌شود.

بر این اساس ذکر این نکته ضروری است که اگر در هر استان تفویض اختیار به مدیران استانی صورت بگیرد و گره‌های کارخانه‌داران نیز به راحتی به دست مدیران استانی باز شود، در روند حل مشکلات مردم آن منطقه نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت چراکه کارخانه‌های آرد، حلقه تأثیرگذار زنجیره نان بر سفره‌های مردم هستند.

 

خبرنگار: لیلا صنوبری