ارسال به دوست  نسخه چاپي 

راز آینده نان...

راه‌اندازی خط تولید خمیر‌ترش شرکت گلنان پوراتوس، انقلابی در صنعت نان

در سال 1385، شرکت گلنان پوراتوس با پیوستن شرکت گلنان به گروه پوراتوس تشکیل شد و از زمان آغاز فعالیت با ارائه محصولات متنوع و نوآورانه، منشأ تحولاتی گسترده در صنعت نان، شیرینی و شکلات ایران گشت.

 

در مجموع گفتنی است از صد سال گذشته تا صدها سال آینده، نقش بسزای گروه پوراتوس در سلامتی و تندرستی جوامع، همواره آشکار بوده و خواهد بود. این گروه در طول سالهای فعالیت خود، با شور و اشتیاق فراوان در مسیر نوآوری و پیشرفت مداوم در تمامی امور گام برداشته و یکی از محصولات جدید این شرکت، خمیرترش است که به منظور معرفی این محصول به بازار ایران، چندی پیش گردهمایی «راز آینده نان» با حضور شماری از نانوایان از سراسر کشور برگزار شد. 

در این نشست، حبیبا... حداد، بنیانگذار شرکت گلنان پوراتوس گفت: دولت با اعمال سیاست تخصیص آرد یارانهای و سوبسید وحشتناک و کمرشکن برای منابع ملی، موجب از دست رفتن انگیزه نانوایان جهت رقابت شده بود از این رو اکنون که دولت به دنبال حذف این سوبسید است، آیندهای سالمتر را برای تولیدکنندگان رقم خواهد زد.

وی افزود: این اقدام دولت را باید به فال نیک گرفت و به اعتقاد بنده، طرحی بینظیر است و برای کسانی که به دنبال کسبوکار سالم هستند، بهترین فرصت و تحولی بزرگ محسوب میشود.

به گفته حداد، طرح دولت، رقابت بین کسبوکارها را به دنبال خواهد داشت و برای شرکتهایی مانند گلنان پوراتوس، فرصتی ایجاد خواهد شد تا از طریق نوآوری، به صنعت نان کشور کمک کنند چرا که اکنون نوآوری، لازمه هر صنعت است و صنعت نان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بنیانگذار شرکت گلنان پوراتوس در بخش دیگری از گفتههای خویش با اشاره به موضوع آموزش بیان کرد: جالب است بدانید امروز، یک هنرستان نان با قدمت 125 سال در انگلستان، سالگرد فعالیت خود را جشن می‌‌گیرد اما در کشوری مانند ایران با این سرانه مصرف نان، هنوز موضوع آموزش جا نیفتاده است. البته شایان ذکر است با رایزنی و برگزاری جلسات متعدد با آموزش و پرورش، آنها را متقاعد کردهایم که رشته نان، شیرینی و شکلات مصوب شود.

وی ادامه داد: در این راستا تا کنون 5 هنرستان به ثبت رساندهایم که یک هنرستان در شهرستان رفسنجان و چهار هنرستان در شهر تهران مشغول به کار هستند و درصددیم طی برنامهای 10 ساله، در مجموع 64 هنرستان دخترانه و پسرانه راهاندازی کنیم تا در نهایت نیروی انسانی ماهر، مسلط به دانش روز و آشنا با صنعت، وارد این حوزه شوند.

حداد خطاب به نانوایان گفت: شما نانوایان و اعضای اتحادیه نانوایان نیز میتوانید در مسیر اعتلای سطح علمی و راهاندازی آموزشگاههای تخصصی در این حوزه، ما را یاری کنید.

بنیانگذار شرکت گلنان پوراتوس در بخش دیگری از گفتههای خویش درباره ثبت مؤسسه فردوس ماندگار تصریح کرد: وظیفه این مؤسسه، تهیه کتب و ویدئوهای آموزشی و همچنین تجهیز هنرستانها است. گفتنی است گلنان پوراتوس و بیک صنعت در راستای تجهیز هنرستانها اقداماتی در دست انجام دارند، به عنوان مثال هماکنون در حال حمایت از راهاندازی هنرستانی در شیراز هستیم.

وی در پایان گفت: اگر به دنبال توسعه آموزش هستید، ما در کنار شما خواهیم بود تا این کار خیر، به بهترین نحو ممکن انجام شود.

در ادامه این گردهمایی، صدرا حداد، مدیرعامل شرکت گلنان پوراتوس هم بیان کرد: گروه پوراتوس با برخورداری از 2500 کارمند در سراسر دنیا، پیشینهای بیش از صد ساله دارد. این شرکت در سال 1919 تأسیس شده و فعالیتش در زمینه نان، شیرینی و شکلات است.

وی افزود: نکته شایان ذکر، این است که واحد تحقیق و توسعه این شرکت، 100 نفر کارشناس دارد و معادل 44/2 درصد از درآمد، صرف تحقیق و توسعه میشود که حاکی از اهمیت دادن این شرکت به بحث نوآوری است.

حداد اضافه کرد: راهاندازی خط تولید خمیرترش همزمان با آزادسازی، اتفاق خوبی بود که در سال جاری رخ داد.

وی با اشاره به اینکه نوآوری همراه همیشگی گلنان پوراتوس است، اظهار کرد: در کنار تمامی مسئولیتهای اجتماعی، توجه به کره زمین در دوره جدید، هدف و سرلوحه کار ما است که به همراه شما و 250 نسل نانوایی در کشور، به سمت آینده بهتر گام برخواهیم داشت. در مجموع آنچه حائز اهمیت است، سلامتی، بافت نان و طعم است که بر هر سه مورد تمرکز داریم.

مدیرعامل شرکت گلنان پوراتوس افزود: همانطور که گفته شد، نکتهای که در این شرکت بسیار مورد تأکید است، محافظت از کره زمین است که در این مسیر، میزان تولید CO2 و مصرف آب در این مجموعه به شدت تحت کنترل درآمده و ما به شعار «سلامت بهتر، زندگی بهتر، سیاره بهتر» اعتقاد راسخ داریم.

وی در بخش پایانی گفتههای خویش با تأکید بر استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: شرکت گلنان پوراتوس به دنبال بهرهگیری از انرژی خورشیدی است و در همین راستا درصدد نصب پنلهای خورشیدی برای تامین بخش عمده الکتریسیته به صورت انرژی پاک است. این اقدام در صنعت ما سابقه نداشته و برای ما باعث افتخار است که با افزایش میزان تولید در سال گذشته، CO2 کمتری تولید کرده و در کنار آن کاهش 35 درصدی مصرف آب معادل صرفهجویی 10 هزار مترمکعب را رقم زدیم.

Jan Willem ، مدیر محصولات خمیرترش شرکت پوراتوس از کشور بلژیک نیز یکی دیگر از سخنرانان گردهمایی خمیرترش بود. وی در سخنرانی خود درباره کتابخانه خمیرترش که سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: ما موفق شدهایم که 136 نمونه خمیرترش از سراسر دنیا را در کتابخانه خمیرترش نگهداری کنیم. در واقع در این کتابخانه، بخشی از میراث 250 نسل نانوایی نگهداری میشود. میتوان گفت ممکن است خمیرترش، کشفی مهمتر از آتش باشد چراکه در تامین غذای بشر نقشی اساسی داشته است.

به گفته وی، یکی دیگر از اقدامات این کتابخانه، شبیهسازی نان در قرنهای گذشته است که میتواند برای هر بازدیدکنندهای جالب باشد.

مدیر محصولات خمیرترش شرکت پوراتوس در ادامه به معرفی نمونههایی از خمیرترشهای نگهداری شده در کتابخانه پرداخت و گفت: در کتابخانه خمیرترش با نگهداری از نمونههایی که زنده و فعال هستند با استفاده از آرد و روش فراوری استاندارد که متعلق به مالکان خمیرترشها است، به حفظ و نگهداری این میراث ارزشمند میپردازیم. حفظ این میراث از سوی پوراتوس در راستای تحقق مسئولیتهای اجتماعی و به صورت غیرانتفاعی انجام میگیرد.

وی در پایان بیان کرد: امیدواریم در آینده بتوانیم نمونههای خمیرترش از ایران هم در این کتابخانه نگهداری کنیم. مخاطبان در صورت تمایل میتوانند به وبسایت www.questforsourdough.com مراجعه کرده و سویههای جدید و بومی خمیرترش در منطقههای خود را ثبت کنند. ما میتوانیم با استفاده از خمیرترش، نان با طعمی جدید تولید کنیم و امید است با همکاری شما، مصرف خمیرترش فرهنگسازی شود.

در ادامه گردهمایی، فرشته دهقان نصیری، مدیر محصولات بخش نانوایی شرکت گلنان پوراتوس نیز به معرفی نوآوریهای این شرکت در بخش نانوایی پرداخت و گفت: محصولات گروه خمیرترش این مجموعه با نام تجاری «ساپوره» و با شعار «عطر خمیرترش ما، طعم نان شما»، عطر و طعمی ویژه را در نانهای حجیم و همچنین سنتی ایجاد خواهد کرد که یادآور عطر و طعم گذشته نان است.

با عنایت به لزوم توجه به جنبه سلامت و تندرستی، محصولات ساپوره سافت گرین نیز که حاوی دانهها و غلات فراوری شده در خمیرترش است، به نانوایان معرفی شد. این محصولات علاوه بر تامین مواد مغذی، به دلیل وجود خمیرترش، عطر و طعمی ویژه نیز در انواع نان و شیرینی ایجاد مینماید.

مدیر محصولات بخش نانوایی گلنان پوراتوس همچنین به معرفی سبک جدید نانوایی به نام سبک راستیک یا سبک روستایی و چگونگی ارتقای سطح تولید انواع نان با استفاده از نوآوریهای گلنان پوراتوس به نانوایان پرداخت.

در پایان نیز انواع نانها و اسنکهای تولید شده با بهکارگیری سبد محصولات گلنان پوراتوس، به حاضران در گردهمایی راز آینده نان ارائه شد.