ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

در حال حاضر تصمیمی برای حذف ارز روغن نداریم/ حذف ارز، دلیلی غیرکارشناسانه برای کاهش روغن در بازار

رئیس دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هیچ مصوبه‌ای درباره تغییر نرخ ارز وارداتی روغن تصویب نشده است.

 

 

حسن عباسی معروفان در گفت‌وگوی اختصاصی با نگاه هستی بیان کرد: در کارگروه تنظیم بازار، مقرر شده است که شرکت بازرگانی دولتی ایران، ماهانه 180 هزار تن روغن در اختیار کارخانه‌ها قرار دهد بنابراین باید بررسی شود که دلیل کمبود روغن در صنف نانوایان چیست.

وی با اشاره به اینکه در کشور موضوعی به نام کمبود روغن وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به منابع و ذخایر کشور، هیچگونه کمبودی در موضوع روغن نداریم و توزیع روغن هم از طریق انجمن مربوطه انجام می‌شود.

 مدیر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه درباره آمار روغن وارداتی گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰، حدود یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات روغن تخصیص یافته و حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن روغن وارد کشور شده است. از سوی دیگر ارز تخصیصی به دانه سویا، ۱ میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار بوده که ۱۸ درصد روغن از دانه   سویا تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در مجموع با احتساب تمامی آمارها در کشور، حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن روغن وارد کردیم که با روغن تولید شده در داخل کشور، به یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن می‌رسد، این در حالی است که نیاز کشور ما، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است و تا پایان سال، 150 هزار تن دیگر، روغن وارد خواهد شد.

معروفان با تاکید بر اینکه تمامی روغن‌های خام وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است، گفت: تا به امروز هیچ وارداتی با ارز نیمایی انجام نشده است و فعلاً دولت تصمیمی درباره حذف ارز تخصیصی به کالای اساسی مانند روغن و گندم ندارد اما شاید چنین تصمیمی را در ماه‌های آینده در دستور کار قرار دهد. نکته اینجا است که به اندازه کافی روغن وارد کشور شده و این اعلام کمبود، به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قابل توجیه نبوده و غیرکارشناسانه است.