ارسال به دوست  نسخه چاپي 

فرماندار قم در نشست تقدیر از نانوایان:

تخصیص 10 کیسه آرد به نانوایان نمونه استان قم

کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان، این بار مهمان نانوایان زحمتکش استان قم بود تا بتواند از آن‌ها که میزبان زائران کریمه اهل بیت (ع) هستند، تقدیر به عمل آورد.

 

این نشست در محل فرمانداری قم و با حضور فرمانداران قم، جعفرآباد و کهک و نیز مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم، مدیرکل تعزیرات، رئیس اتاق اصناف قم، نماینده اتحادیه نانوایان و نماینده سازمان صمت برگزار شد.

در جریان این مراسم، محمدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم ضمن تقدیر از زحمات فرمانداران و تعامل آنها در راستای تولید و عرضه نان باکیفیت، نانوایان را خط مقدم تولید نان در کشور دانست و گفت: هدف از برگزاری این مراسم، این بود که از نانوایان زحمتکش و نمونه استان تقدیر شود.

وی افزود: بحث سلامت نان برای ما و برای نانوایان بسیار مهم است لذا از 132 هزار تن گندمی که از ابتدای سال برای مصرف استان وارد کردیم، 90 درصد گندم کیفی بوده است و ما امیدواریم که بتوانیم همیشه این روند را داشته باشیم تا کارخانهها نیز آردی باکیفیت را به دست نانوایان برسانند.

در ادامه این مراسم، گلچینپور، فرماندار کهک گفت: نانوایان بسیار زحمت میکشند و موضوع تقدیر از آنها اقدامی بسیار شایسته است که در این راستا از دکتر محمدی، کمال تشکر را داریم.

وی ادامه داد: واحدهای نانوایی مستقیماً با مردم در ارتباط هستند و با توجه به مشکلاتی که برخی مواقع به وجود میآید، نیاز به نظارت بیشتری دارند.

گلچینپور اضافه کرد: نظم در کار نانوایان و تولید نان باکیفیت، بسیار مهم و ضروری است و در واقع باید بدانیم بازرس اصلی، مردم هستند چرا که کار واحدهای نانوایی، همیشه در معرض دید مستقیم مردم است.

فرماندار کهک با تأکید بر تولید آرد باکیفیت اظهار کرد: انتظار ما، تولید آرد باکیفیت است و از سوی دیگر باید از نانوایان نیز حمایت شود.

ریاضی، مدیرکل تعزیرات استان قم هم در همایش تقدیر از نانوایان این استان گفت: نانوایی، شغلی است که تحت نظر مردم و مسئولین است. مردم در مواجهه با بحث کمفروشی، گرانفروشی و بسیاری از دیگر مشکلات، به سامانه 124 ما گزارشهایی ارائه میکنند که قابل توجه است و سازمان تعزیرات حکومتی هم طبق وظایف خود با متخلفین برخورد میکند.

وی خاطرنشان کرد: اغلب تخلفات در نانواییها درباره ساعات کار، مصرف کنجد و غیره است. در این میان با همکاری جناب محمدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان، به شدت با متخلفین برخورد میکنیم. البته در کنار تنبیه متخلفین، نانوایانی که در هر شرایطی صادقانه پای تنور میایستند نیز باید مورد تقدیر قرار بگیرند.

در ادامه، شبنم صیادی، نماینده کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان گفت: موضوع تقدیر از نانوایان به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان و با همکاری مرکز پژوهشهای غلات و ادارات کل غله و خدمات بازرگانی استانها انجام میشود و نانوایان نمونه مورد تقدیر قرار میگیرند هرچند در تلاش هستیم شمار نانوایان نمونه، افزایش یابد.

وی در پایان از همکاری اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان قم و فرمانداران در راستای برگزاری این نشست، تقدیر و تشکر نمود.

عبدالهی، فرماندار جعفرآباد هم از دیگر حاضران در این نشست بود که از نانوایان زحمتکش قم و نیز برگزارکنندگان این مراسم، قدردانی کرد.

خرمی، رئیس اتاق اصناف قم هم گفت: قدردان زحمات نانوایان هستیم و معتقدیم در کنار تنبیه، باید از زحمات نانوایان هم تشکر و از آنها تقدیر کنیم و این اقدام، بسیار ارزنده است.

در ادامه این نشست، پروران، معاون بازرگانی سازمان صمت استان قم گفت: در کمیته آرد و نان با حساسیتی ویژه، عملکرد نانوایان بررسی میشود.

وی افزود: در سامانه 124، بیشترین شکایات ثبت شده مربوط به صنف نانوایان است که بیشتر موضوع کمفروشی و عدم رعایت ساعات پخت نان است که امیدواریم رسیدگی  به آن در دستور کار قرار بگیرد.

پروران اضافه کرد: خرید و فروش پروانه کسب نانوایی، فرهنگی غلط است که به دنبال حذف آن هستیم.

در ادامه مراسم تقدیر از نانوایان استان قم، ذاکریان، فرماندار قم با ابراز رضایت از برگزاری مراسم گفت: نانوایان بدانند در صورت تخلف با آنها برخورد خواهد شد چرا که مردم با صنف نانوایی، در ارتباط مستقیم هستند بنابراین موضوع تشدید نظارتها نیز باید یکی از سیاستهای کلی باشد. البته در این میان، تشویق افرادی که نان باکیفیت به دست مردم میدهند نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه همانطور که توقع داریم نانوایان ضوابط را رعایت کنند، مسئولین هم تکالیفی دارند، تصریح کرد: نانوایان دغدغهای جز کیفیت نان ندارند. میدانیم که دخل و خرج نانوایان باید متناسب باشد در غیر این صورت، نتایج غیرقابل قبول به دست میآید پس باید نقصها جبران شود.

فرماندار قم ادامه داد: فروش آرد برای نانوایان، غیرقابل تصور است و اینکه در برخی از نانواییها این موضوع دیده میشود، متأسفانه به دلیل شرایط معیشتی و عدم تناسب دخل و خرج نانوا است.

ذاکریان اضافه کرد: مقرر بود نرخ آرد و نان ساماندهی شود و با توجه به قیمت تمام شده، عرضه شود که در این راستا زیرساختها را در استان قم فراهم کردیم و انصافاً تعامل خوبی با نانوایان داشتیم و مشکلات دستگاههای کارتخوان نیز برطرف شد. اکنون شرایط فراهم است و امیدواریم که به زودی این طرح نهایی شود.

وی ادامه داد: توقع داریم که قبل از بازرسی از سوی دولتیها، اتحادیه نانوایان وارد عمل شود و تذکر دهد تا مراحل بازرسی، سخت نشود.

فرماندار قم با تأکید بر مبحث آموزش نانوایان خاطرنشان کرد: کیفیت نان در استان قم، بسیار بالا است و نان سنگک این استان، از کیفیت خوبی برخوردار است و باید حفظ شود. آموزش به نسل بعد و همچنین مکانیزمهای تشویقی نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی در بخش پایانی صحبتهایش گفت: در بحث سهمیه آرد، تا قبل از تغییر قیمت آرد مشکلی با سهمیهها نداشتیم. پراکنش نانواییها نیز در قم مناسب نیست که این موضوع هم ساماندهی خواهد شد تا دیگر شاهد صفهای طولانی مقابل نانواییها در محلهای مختلف نباشیم.

شایان ذکر است در پایان این مراسم، ضمن تقدیر از خانواده شهیدان قائمی و کوهپیما، از 10 نانوای نمونه استان قم تقدیر شد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران