ارسال به دوست  نسخه چاپي 

آنچه درباره داروی Ozempic باید بدانید

Ozempic یک داروی دیابت و کاهش وزن است که اخیراً در کشورهایی مانند ایالات متحده، چین و اتحادیه اروپا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما چرا این دارو برای صنایع غلات و آسیابانی اهمیتی دارد؟

 

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از foodbusinessnews، طبق یک مطالعه که اخیراً انجام شده، Ozempic و سایر داروهای GLP-1 اشتها را سرکوب می‌کنند و افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، 10 تا 20 درصد کالری کمتری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، مصرف می‌کنند.

مطالعه دیگری حاکی از آن است که کاهش 30 درصدی مصرف محصولات نانوایی شیرین و کوکی‌ها در میان کاربران GLP-1 وجود دارد که توجه صنعت آسیابانی جهانی، به ویژه آسیاب‌های گندم نرم را به خود جلب کرده است.

پیتر لوانگی، رئیس و مدیر اجرایی کوئینسی در ماساچوست، در طول سخنرانی اصلی خود در کنفرانس و نمایشگاه انجمن بین‌المللی آسیابانان عملیاتی در ماه آوریل در سالت لیک سیتی گفت: این اتفاق واقعاً پتانسیل تغییر شکل صنعت را دارد و این تأثیر عمیقی که خواهد داشت، از بین نخواهد رفت.

اگر گفته‌های لوانگی درست باشد، صنعت آسیابانی باید نحوه رسیدگی به تأثیر بلندمدت این دارو را ارزیابی کند. کاهش 30 درصدی در مصرف چندین محصول پیشرو مبتنی بر آرد تصفیه شده در میان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را نباید به سادگی نادیده گرفت.

تخمین زده می‌شود که 9 میلیون آمریکایی Ozempic مصرف می‌کنند که با توجه به همه‌گیری چاقی در ایالات متحده، جایی که حدود 40 درصد از جمعیت در دسته‌بندی چاق و نزدیک به 12 درصد در معرض دیابت هستند، جای تعجب ندارد. اما انواع دیابت در بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال افزایش است، از جمله چین که 1/4 میلیارد نفر جمعیت دارد و بیش از نیمی ‌از آن‌ها در طبقه‌بندی اضافه وزن قرار می‌گیرند.

از آنجا که طبیعت انسان این است که به دنبال راه‌حل‌های سریع برای مشکلات باشد، داروهایی مانند Ozempic می‌تواند تأثیری ماندگار بر روند مصرف محصولات مبتنی بر آرد تصفیه شده داشته باشد که هنوز هم با شهرت نامناسب «ناسالم» بودن مبارزه می‌کنند. یک مطالعه نشان داد افرادی که مصرف Ozempic را ترک کردند که ممکن است انگیزه استفاده طولانی‌مدت باشد، دو سوم وزنی را که از دست داده بودند در عرض یک سال دوباره به دست آوردند.

با وجود این در مورد تولید بیشتر این دارو گفته می‌شود که ممکن است محبوبیت Ozempic در نهایت از بین برود زیرا این دارو بسیار گران است (حدود 1000 دلار در ماه بدون بیمه) و اگر به شدت برای کاهش وزن تجویز شود، اکثر شرکت‌های بیمه پوششی ارائه نمی‌کنند. این مقرون به صرفه نبودن، بخش بزرگی از جمعیت جهان را حذف می‌کند. همچنین بیش از 20 درصد از کاربران، عوارض جانبی را گزارش می‌کنند که درصد کمتری از آن با بیماری‌های جدی مانند پانکراتیت، بیماری کیسه صفرا و تهوع در معده مرتبط است.

این دارو که در ابتدا برای درمان دیابت نوع 2 به بازار عرضه شد، از سال 2017 وارد بازار شد و تا سال 2021 به عنوان داروی کاهش وزن مورد تأیید قرار نگرفت بنابراین سؤالات در مورد ایمنی طولانی‌مدت آن در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند.

لوانگی همچنین گفت: در سال 2003 که اوج شور و شوق رژیم کم‌کربوهیدرات اتکینز بود، من شروع به تأمین صنایع غلات و آسیاب کردم و رهبران صنعت به درستی نگران تأثیر آن بر تقاضای آرد بودند اما پس از چندین سال، بسیاری از طرفداران رژیم از حذف کربوهیدرات‌ها خسته شدند و به عادات قبلی غذایی خود بازگشتند که شامل کلوچه‌ها، دونات‌ها و سایر محصولات تصفیه‌شده مبتنی بر آرد بود.

در حالی که ممکن است Ozempic تولید شود و تأثیر طولانی مدتی بر الگوهای مصرف آرد داشته باشد، سناریویی را که محبوبیت آن به دلیل هزینه، نگرانی‌های ایمنی و تمایل برخی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر GLP-1 کاهش می‌یابد، نادیده نگیرید. به خوردن غذاهای تهیه شده از آرد تصفیه شده بازگردید. هرگز قدرت حس چشایی را دست کم نگیرید.