ارسال به دوست  نسخه چاپي 

دکتر یزدجردی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران:

یکسان‌سازی نرخ، تنها راه ارتقای کیفیت در صنعت نان/ ظرفیت منحصر به فرد ایران برای هاب غلات و آرد

ارتقای کمی و کیفی در زنجیره تولید گندم، آرد و نان، همواره در سیاست‌های دولت بوده است و مورد مطالبه صنعت و مردم اما متأسفانه تداوم سیاست‌های انحصاری دولت در زنجیره تولید، موجب کندی اجرایی شدن سیاست‌های کیفی شده است که درگیری صنف و صنعت با بوروکراسی‌های اداری و متأسفات تخلفات ناشی از فاصله زیاد بین نرخ عرضه گندم دولتی و آزاد را در پی دارد.

 

در این راستا گفت‌وگویی داشتیم با دکتر حسین یزدجردی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران که آنچه در پی می‌آید، شرح این گفت‌وگو است.

این مقام مسئول صنف با بیان اینکه حذف حلقه انحصار، همواره مورد درخواست کارخانه‌ها بوده و هست، اظهار کرد: پرداخت یارانه به زنجیره تولید گندم، آرد و نان در طول دوران جنگ تحمیلی در دستور کار قرار گرفت و پس از اتمام جنگ و برگشت به وضعیت عادی در کشور، انتظار می‌رفت این یارانه حذف گردد اما متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های ما برای واقعی‌سازی نرخ تولید و عرضه در صنعت نان، اختصاص یارانه به زنجیره تولید ادامه یافت که در این دور باطل، مصرف‌کننده واقعی در حمایت دولت ذی‌نفع نیست لذا دولت برای تحقق اهداف و سیاست‌های کیفیت‌محور در زنجیره تولید، باید یکسان‌سازی نرخ و اختصاص یارانه به مصرف‌کننده را با روش‌های غیرتورمی که از سوی کارشناسان ارائه شده است، در دستور کار قرار دهد.

وی افزود: در شرایط کنونی که گندم دولتی با یک سی‌ام قیمت تمام شده در کشور عرضه می‌شود، وجود حواشی اجتناب‌ناپذیر است و البته که این فاصله قیمت، وسوسه برانگیز خواهد بود لذا اگر دولت به دنبال ساماندهی وضعیت موجود و کنترل فسادی است که از آن یاد می‌کند، بهترین راه، حذف حلقه انحصار و اختصاص یارانه به مصرف‌کننده نهایی است که اگر این شرایط برقرار شود، نقش کارخانه‌ها در خرید گندم داخلی و خارجی و تولید کیفی در عرصه رقابت پر‌رنگ می‌شود و نان کیفی و سلامت‌محور در سفره مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

دکتر یزدجردی همچنین به پتانسیل تولید آرد با وجود کارخانه‌های مدرن آسیابانی در کشور و ظرفیت ترانزیت غلات در کشور اشاره کرد و گفت: ایران از نظر موقعیت ژئوپلیتیکی، بهترین مکان برای هاب غلات و آرد است و باتوجه به اینکه بیشترین حجم غلات تولید شده در جهان مربوط به روسیه و قزاقستان است، کشور ما بهترین راه دسترسی کشورهای مصرف‌کننده به غلات و آرد است و اگر به این ظرفیت‌ها توجه بیشتر ‌شود و ما شاهد راه‌اندازی راه‌آهن شمال و جنوب باشیم، مرکز عبور غلات خواهیم شد.

وی درخصوص منافع استفاده از مزیت‌های ترانزیتی غلات کشور بیان کرد: اگر از این فرصت به خوبی استفاده کنیم، منافعی عمده‌ برای کشور خواهد داشت که می‌توانیم به پایداری وضعیت غلات کشور اشاره کنیم. همچنین با توجه به ظرفیت مدرن آردسازی کشور که در حال حاضر با یک سوم این ظرفیت فعال است، می‌توانیم بخشی از غلات روسیه و قزاقستان را در قالب قرارداد به صورت آرد به کشورهای مصرف‌کننده تحویل دهیم که البته درآمدی خوب برای کشور و کارخانه‌ها خواهد داشت که این مهم، نیازمند عزم مسئولین و توسعه زیرساخت‌های کشور است تا این تئوری مهم، عملیاتی شود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران، نبود مسئول مستقیم در زنجیره گندم، آرد و نان را موجب بروز مشکلات متعدد و کندی توسعه در این زنجیره دانست و گفت: ما در کشور متولی واحد برای زنجیره گندم، آرد و نان نداریم که اشراف به وضع قوانین و مقررات داشته باشد و هر سازمانی در بخشی دخالت می‌کند که البته این دخالت‌های بی‌مورد قطعاً به ضرر صنعت آرد و نان کشور تمام می‌شود. البته مسئولین نیت خیر دارند اما دخالت مسئولی که تخصص و علم لازم را ندارد، بیشتر به سیستم ضربه وارد می‌کند. نمایندگان مجلس که دغدغه دارند برای اصلاح وضعیت تولید، بهترین اقدامشان این است که طرح لغو انحصارات معاملات گندم، آرد و نان را در مجلس مطرح کنند که نتایجی خوب به دنبال خواهد داشت وگرنه دخالت در پروسه تولید تخصصی آرد فارغ از تخصص و آگاهی، نتیجه مثبت برای اصلاح زنجیره نخواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر 30 میلیون تن ظرفیت آردسازی در کشور داریم که 12 میلیون تن آن فعال است و 18 میلیون تن ظرفیت خالی داریم و نمایندگان مسئول باید به دنبال اجرایی شدن طرح‌هایی برای تسهیل صادرات و افزایش درآمد کشور باشند وگرنه دخالت در مباحث تخصصی در سبوس‌گیری، نم‌زنی و غیره در شأن مجلس شورای اسلامی نیست. اگر هم قرار است نهادهای دولتی اظهار نظر تخصصی داشته باشند، سازمان غذا و دارو در این حوزه مسئول است و پیشنهادها باید آگاهانه و تخصصی بدون ارعاب کارشناسان مطرح و بررسی شود وگرنه جز ضرر و زیان، سودی برای مردم نخواهد داشت.

این مقام مسئول در پایان گفت‌وگو به سؤال ما درخصوص افزایش تعرفه برق واحدهای صنعتی و پیگیری کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران، اینگونه پاسخ داد: از ابتدای سال گذشته، اطلاعیه‌ای مبنی بر افزایش تعرفه برق مصرفی کارخانه‌ها دریافت شد که با نرخ‌های قبلی متفاوت بود. در این زمینه، با توجه به اینکه کارخانه‌های آردسازی به صورت انحصاری با دولت همکاری دارند، اقدامات لازم و مکاتبات با دفتر معاون اول رئیس جمهور و سازمان حمایت انجام شد و موضوع طی نامه‌ای از دفتر معاونت اقتصادی ریاست جمهوری با وزارت نیرو در راستای معافیت کارخانه‌ها از تفاوت نرخ، مطرح شد و مراجعات زیادی به نهادهای یاد شده داشتیم و مسجل شد که وزارت نیرو تغییری در تعرفه‌ها نخواهد داشت و مدارک را به سازمان حمایت بردیم. براساس محاسبات انجام شده، نرخ برق لحاظ شده است و محاسبات انجام شده در هفته اول خرداد‌ماه به دفتر معاون اول رئیس جمهوری ارسال شده و نتایج آن اعلام می‌شود و این تفاوت نرخ یا در مابه‌التفاوت سال 1402 و 1403 یا در تغییر نرخ جدید لحاظ خواهد شد.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی