ارسال به دوست  نسخه چاپي 

پیش‌بینی تولید غلات از نگاه شورای بین‌‌المللی غلات

با کاهش پیش‌بینی‌ شده در تولید ذرت در آرژانتین و آفریقای جنوبی و همچنین پیش‌بینی تولید محصول کمتر گندم در روسیه، اوکراین و ایالات متحده، شورای بین‌المللی غلات (IGC) با کاهش 10 میلیون تنی در پیش‌بینی ماهانه خود، در مجموع تولید غلات در سال 2025-2024 تجدید نظر کرد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از worldgrain، در آخرین گزارش بازار غلات که در 23 مه ‌منتشر شد،IGC  کل تولید غلات را 312/2 میلیارد تن پیش‌بینی کرد که همچنان 1 درصد بیشتر از مجموع پیش‌بینی‌ها در سال جاری است.

IGC با اشاره به کاهش جزئی در تولید ذرت به میزان 1/22 میلیارد تن، گفت: در تغییر روند تولید در فصل قبل، تولید ذرت با روند کاهشی دیده می‌شود. رشد مصرف نیز انتظار می‌رود نسبتاً ملایم باشد و با افزایش 9 میلیون تنی سالانه به 2/32 میلیارد تن برسد که شامل مصارف در بخش مواد غذایی، خوراک دام و مصارف صنعتی غلات می‌شود.

به گفته این شورا، انتظار می‌رود ذخایر غلات نیز به کاهش خود ادامه دهد و به پایین‌ترین حد در 10 سال گذشته یعنی 580 میلیون تن برسد که در نتیجه کاهش تولید گندم و ذرت رخ می‌دهد و موجودی صادرکنندگان به 142 میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد کاهش داشته است.

این گزارش خاطرنشان کرد که با پیش‌بینی تولیدات بزرگ در ایالات متحده، برزیل و آرژانتین، تولید جهانی سویا با 6 درصد افزایش به رکورد 414 میلیون تن در سال 2025-2024 خواهد رسید. با این حال، پیش‌بینی می‌شود مصرف سویا نیز با 6 درصد افزایش به رکورد 404 میلیون تن برسد.

رکورد تولید برنج برای سال بازاریابی آینده با تولید جهانی 523 میلیون تن پیش‌بینی شده است.