ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مشکلی در تأمین خمیرمایه نیست

پارسایی، دبیرکل سندیکای خمیر‌مایه با بیان اینکه کمبودی در خصوص تأمین خمیرمایه مورد نیاز کشور وجود ندارد، گفت: خمیرمایه در پخت نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت و طعم نان را بالا برده و حجم اصلی را ایجاد می‌نماید. نانوایی‌های حجیم و نیمه‌حجیم از طریق شرکت تعاونی اتحادیه مربوطه می‌توانند خمیرمایه تهیه کنند و خبازان سنتی نیز از طریق سیستم فروش بانک سپه می‌توانند خمیرمایه سفارش داده و دریافت نمایند و مشکلی در تأمین نداریم.

شعبان آقاجانی، از نانوایان حجیم و نیمه‌حجیم، با اشاره به صحبت‌های دبیرکل سندیکای خمیرمایه ابراز کرد: خوشبختانه مشکلی در تأمین خمیرمایه نیست و هر میزان نیاز داشته باشیم، شرکت تعاونی اتحادیه تأمین می‌نماید.

وی ادامه داد: چند برند هست که هر یک را بخواهیم، می‌دهند اما بر اساس سهمیه. در هر حال، کیفیت‌ها متفاوت است.

 

هر چه هوا گرم‌تر، مصرف خمیرمایه کمتر

جواد کاظمی، دیگر نانوای حجیم و نیمه‌حجیم نیز اظهار کرد: چند وقت است اتحادیه قیمت‌هایش را تغییر داده است. قیمت خمیرمایه آزاد و دولتی زیاد فرقی ندارد. نیاز باشد آزاد می‌گیریم.

وی اضافه کرد: میزان مصرف خمیرمایه در فصول مختلف سال، بر اساس دمای هوا تغییر می‌کند. هرچه هوا رو به گرمی می‌رود، مصرف خمیرمایه کمتر می‌شود. به عبارت دیگر، برای 50 کیلوگرم آرد در تابستان حدود 500 گرم خمیرمایه استفاده می‌کنیم اما این میزان در زمستان به 700 گرم می‌رسد. در غیر این صورت، زمان عمل آمدن خمیر طولانی می‌شود برای همین در ماه‌های سرد سال نیاز به خمیرمایه در صنعت نان بیشتر می‌شود.  

کاظمی به تفاوت کیفیت برندهای خمیرمایه اشاره کرد و گفت: کیفیت برندها هم متفاوت است اما اتحادیه هر یک از برندها را ارائه کند، ما می‌خریم. البته در خرید آزاد، برند کیفی‌تر را ترجیح می‌دهیم. قیمت‌ها هم چندان متفاوت نیست.