ارسال به دوست  نسخه چاپي 

به مناسبت روز ملی گندم و نان انجام شد؛

بازدید میدانی مسئولین از مزارع گندم در استان کردستان

31 فروردین‌ماه سال جاری، روز ملی گندم و نان در تقویم کشور بود و در استان کردستان نیز مانند سایر استان‌ها، مسئولین از سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل غله و خدمات بازرگانی، از مزارع گندم بازدید نموده و شرایط برای فصل خرید گندم را بررسی کردند.

 

احمدیان، معاون تحقیق و توسعه اداره جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: استان کردستان یکی از استان‌هایی است که بیشترین سطح زیر کشت گندم را به خود اختصاص داده است.

وی به مناسبت روز ملی گندم و نان بیان کرد: در سال گذشته، استان کردستان با تولید یک میلیون و 300 هزار تن و خرید یک میلیون و 350 هزار تن، دومین تولید‌کننده گندم در کشور بود.

معاون تحقیق و توسعه اداره جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: اقدامی که در نهایت منجر به تولید نان باکیفیت در استان کردستان می‌شود، استفاده از بذر اصلاح شده است که با همکاری مراکز تحقیقاتی، قریب به 13 رقم گندم دیم و 6 رقم گندم آبی در استان کردستان با مشارکت کشاورزان کشت شده است.

احمدیان ادامه داد: یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در کیفیت گندم تأثیر داشته باشد، مبارزه با نمک و علف‌های هرز و بیماری‌ها است که هم اکنون قریب به 150 هزار هکتار از اراضی کردستان، تحت پوشش برای مبارزه با آفات قرار گرفته است.

وی درباره گندم مورد نیاز استان کردستان گفت: در استان کردستان بیش از 620 هزار تن گندم، برای خبازی مورد نیاز است. به لحاظ اینکه سن‌زدگی گندم می‌تواند باعث کاهش کیفیت آرد مورد استفاده برای تولید نان باشد، از کشاورزان عزیز خواهشمندیم که در اسرع وقت در خصوص مبارزه با سن مادر اقدام نمایند. در استان کردستان بیش از 620 هزار هکتار زمین‌ کشاورزی، زیر کشت گندم قرار دارد.

در ادامه، رستمی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کامیاران گفت: ایجاد مزارع با عنوان PVS یا همان انتخاب مشارکتی سطح جهش تولید با کشاورز، از نمونه طرح‌های تحقیقاتی در بخش کشاورزی است که در شهرستان کامیاران برای چندمین سال متوالی اجرا می‌شود. تحقیق روی کشت ارقام مختلف گندم، جو، ماش، نخود علوفه‌ای، کلزا، عدس و گیاهان روغنی انجام می‌شود.

وی در این بازدیدها که در راستای تکریم روز ملی گندم و نان و با هماهنگی و همکاری اداره کل غله استان کردستان انجام شد، درباره اهداف و برنامه‌های نوآورانه که در این پایگاه در حال اجرا است، گفت: در شهرستان کامیاران حدود 7500 هکتار خاک‌ورزی انجام شده و 2500 هکتار بی‌خاک‌ورزی و کشت مستقیم انجام گرفته است.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران