ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد:

اهمیت گرامیداشت روز ملی گندم و نان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: بزرگداشت روز ملی گندم و نان با اشاره به قداست و اهمیت نان به عنوان برکت سفره‌های ایرانی در فرهنگ ایرانیان، فرصتی شایسته برای یادآوری ارزش و تکریم نان و تجلیل خدمتگزاران عرصه گندم، آرد و نان از مزرعه تا سفره است.

 

تحصیلی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی بیان کرد: بنده این مناسبت ملی را مغتنم شمرده و بی‌آلایش ابراز می‌کنم که همواره قدردان و سپاسگزار دسترنج تمامی دست‌اندرکاران، متولیان و تلاشگران راستین حوزه گندم، آرد و نان کشور به ویژه کشاورزان سختکوش تا نانوایان خستگی‌ناپذیر هم‌استانی گرامی هستم و در تمامی لحظات از پروردگار مهربان، آرزوی سلامتی و بهترین‌ها را برایشان دارم.

وی اضافه کرد: امید که با مدد پروردگار مهربان و اهداف والا، اندیشه‌های ارزشمند، همدلی راستین، همبستگی منسجم، عزم ملی و همت راسخ، بیش از پیش خدمتگزاری لایق و شایسته از سوی تمامی تلاشگران این زنجیره راهبردی برای ارج نهادن به نعمات الهی، خدمت به مردم و آبادانی سرزمین انجام گیرد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان با اشاره به اهمیت نان در دین اسلام بیان کرد: این ماده حیاتی نه فقط در اسلام بلکه در میان تمامی جوامع بشری از قداست خاص برخوردار است. در این میان دین مبین اسلام، سفارش بسیار درباره نان کرده و اهمیتی فوق‌العاده برای آن قائل شده است. رسول خدا (ص) می‌فرماید: «بارک لنا فی الخبز و لاتفرق بیننا و بینه» خدایا! به نان ما برکت بده و میان ما و آن جدایی میفکن. امیر مؤمنان نیز می‌فرماید: «اکرموا الخبز فان ا... عزوجل انزله من برکات السماء و اخرجه من برکات الارض» نان را اکرام کنید و بزرگ بشمارید، همانا خداوند عزیز و جلیل، برای آن، برکات آسمان را نازل کرد و برکات زمین را خارج نمود.

تحصیلی در پایان گفت: گندم در کشور ایران از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هست. در تاریخ کهن این سرزمین، وفور یا کمبود ماده غذایی گندم، نقشی تعیین‌کننده در شرایط سیاسی کشور داشته است. کشور ما از لحاظ مصرف سرانه نان، یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان است.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران