ارسال به دوست  نسخه چاپي 

صدور مجوز کاشت دانه‌های تراریخته در چین

بر اساس گزارش رویترز از وزارت کشاورزی و روستایی، به عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم چین برای کاهش اتکای خود به واردات، 26 شرکت تولید بذر داخلی، مجوز تولید، توزیع و فروش دانه‌های ذرت و سویای اصلاح شده ژنتیکی در برخی استان‌ها را دریافت کرده‌اند.

به گزارش نگاه هستی به نقل از worldgrain، شرکت‌هایی که طبق اطلاعیه‌ای از وزارت کشاورزی در 25 دسامبر نام‌گذاری شده‌اند، عبارت‌اند از Beijing Dabeinong Technology 002385.SZ و China National Seed که اکنون متعلق به گروه Syngenta است. دیگر شرکت‌های دارای مجوز، عبارت‌اند از آن‌هایی که در استان‌های عمده تولید غلات فعالیت می‌کنند.

مؤسسه نوآوری مشترک GLOCON Agritech در یادداشتی اعلام کرد که این شرکت از اولین شرکت‌های چینی است که مجوز تولید و بهره‌برداری بذر ذرت و سویا اصلاح شده ژنتیکی را دریافت می‌کند و راه را برای کاشت تجاری این محصولات هموار می‌کند.

چین سالانه تقریباً 100 میلیون تن سویا و ذرت را برای تغذیه دام‌های خود وارد می‌کند و بزرگ‌ترین خریدار هر دو محصول در جهان است که عمدتاً خرید خود را از برزیل و ایالات متحده انجام می‌دهد. توسعه کشت و بازده ذرت و سویا اصلاح شده ژنتیکی می‌تواند به کاهش این واردات کمک کند.

در عین حال انتظار می‌رود چین به شدت بر گسترش تولید محصولات اصلاح شده ژنتیکی کنترل داشته باشد. آزمایش‌های گسترده‌ روی سویا و ذرت تراریخته در سال جاری انجام شد که وزارت کشاورزی اعلام کرد نتایجی بسیار مثبت و قابل توجه نشان داده است و این فناوری، ایمن و ضروری است.

سه منبع صنعتی در این ماه به رویترز گفته‌اند که پرورش‌دهندگان ذرت چینی در حال آماده شدن برای کاشت حدود 670 هزار هکتار ذرت اصلاح شده ژنتیکی در 8 استان در سال 2024 هستند که بیش از 2 برابر سطح کاشت شده در سال 2023 است.

 

مترجم: کمند ابراهیم زاده