ارسال به دوست  نسخه چاپي 

افق روشن شرکت تولیدی آرد خوشه فارس در مسیر نوآوری

کارخانه آرد خوشه فارس، برند برتر صنعت آسیابانی کشور است که در طی سال‌های فعالیت خود، با دیدگاهی نوین، جانی تازه‌ به این صنعت داده و با تنوع در تولید و به‌کار‌گیری تکنولوژی منحصر به فرد و تولید آردهای تخصصی، توانسته است مورد استقبال گروه‌های مختلف مشتریان در سراسر کشور قرار گیرد.

 

در همین راستا در اولین روز سفر به استان فارس، دکتر شهرام جباری‌زادگان مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مهندس جمالی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان فارس، مهندس زارع معاون بازرگانی این اداره کل و هیأت همراه، از این کارخانه بازدید کردند.

در این نشست، مهندس مهرزاد جمشیدی، مدیرعامل شرکت تولیدی آرد خوشه فارس و رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان فارس گفت: رفع مشکلات کارخانه‌های آرد در استان‌های کشور، متمرکز بر دو استان تهران و البرز است و ما درصدد هستیم که چالش‌های کارخانه‌های آرد استان فارس را هم در سطح کشوری، مطرح و مرتفع کنیم. توجه به این مسأله با توجه به توانایی و پتانسیل استان فارس در تولید گندم، حضور فعال اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان فارس و همچنین کارخانه‌های توانمند تولید آرد این استان، می‌تواند در تولید و ارائه خدمات پس از فروش به مصرف‌کنندگان آرد در استان‌های جنوبی کشور و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس، نقش راهبردی داشته باشد.

وی در ادامه این نشست، به عنوان رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان فارس از شرکت بازرگانی دولتی ایران خواستار توجه به مشکلات آسیابانان این استان شد و گفت: حساب‌های واسط باید ساماندهی شود تا کارخانه‌های آرد بتوانند به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر، ما در رده واردکننده و صادرکننده گندم و آرد سال‌های قبل هستیم و اکنون علی‌رغم مجوزها، بیش از دو ماه است که دو محموله کشتی وارد کشور شده اما متأسفانه دچار بلاتکلیفی است و باید بتوانیم این محموله را ترخیص کنیم.

جمشیدی با اشاره به اقدامات اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان فارس در ساماندهی توزیع گندم و آرد و هزینه‌ حمل آن گفت: اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان فارس در سال جاری علی‌رغم مشکلات، در مدیریت گندم و حمل آن توفیق داشته و اقداماتی مؤثر در توسعه زیرساخت‌ها، مردمی‌سازی یارانه‌ها و شفاف‌سازی بحث میزان سهمیه آرد انجام داده است.

مدیرعامل کارخانه آرد خوشه فارس در ادامه درباره تولید آرد مصارف خانگی در این کارخانه گفت: یکی از ویژگی‌های کارخانه آرد خوشه فارس، توانایی تولید انواع آرد برای گروه‌های متفاوت مشتریان از جمله مصارف خانگی است. اگرچه میزان مصرف آرد در گروه خانگی در مقایسه با سایر گروه‌ها زیاد نیست اما آرد خوشه فارس، توانمندی در اضافه نمودن بازار مصرف‌کننده (B to C) را در کارنامه درخشان خود جای داده است.  

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در شرکت تولیدی آرد خوشه فارس، موضوع صادرات و واردات گندم است. مهندس جمشیدی در این‌باره گفت: با توجه به پتانسیل بندر امیرآباد و زیرساخت‌هایی که درصدد بهره‌وری آن بوده‌ایم، سیلوهای 35 هزار تنی در منطقه ویژه امیرآباد در دستور کار قرار گرفت که جزو مدرن‌ترین و مجهزترین سیلوهای کشور است و هدف از احداث آن، دسترسی به موقع به مواد اولیه با استفاده از حمل و نقل ریلی و رسیدن به کریدورهای ریلی در کشور است که نیازمند حمایت دولت هستیم تا به مهم‌ترین ترانزیت گندم منطقه تبدیل شویم. این در حالی است که اکنون علی‌رغم مجوزهای دریافت شده، بیش از دو ماه است که دو محموله کشتی وارد کشور شده اما متأسفانه به علت عدم سیاست دولت، دچار بلاتکلیفی هستیم و نتوانسته‌ایم این دو محموله را ترخیص کنیم.

پس از بازدید از خط تولید کارخانه آرد خوشه فارس و توضیحات کامل در خصوص نحوه تولید آرد در این کارخانه، از آزمایشگاه کنترل کیفی که یکی از بخش‌های کلیدی و مهم این واحد صنعتی است، بازدید به عمل آمد و کارشناسان کنترل کیفیت، با جزئیات تمام به معرفی انواع دستگاه‌ها و تجهیزات به کار گرفته شده در آزمایشگاه این کارخانه پرداختند. گفتنی است در حال حاضر با قرار دادن دستگاه پیلر در خط تولید، میزان آلودگی میکروبی گندم به حداقل می‌رسد.

شایان ذکر است که کارخانه آرد خوشه فارس با ایجاد آزمایشگاه مستقل و اخذ گواهینامه ایزو 17025 از مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران، موفق به دریافت عنوان آزمایشگاه مرجع شده است. بدین ترتیب آزمایشگاه این شرکت عملکرد و شاخص کیفی تولید آرد در سطح کشور برای سازمان‌های بازرسی بین‌المللی و خریداران خارجی را تأیید و گواهی می‌نماید. 

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران