ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مذاکرات قزاقستان و امارات بر سر ایجاد مسیری جدید برای صادرات غلات

بزرگ‌ترین تولید‌کننده غلات آسیای مرکزی، قزاقستان، در حال مذاکره با گروه بندرهای ابوظبی (ADP)، یک شرکت لجستیکی بزرگ، برای یک سرمایه‌گذاری مشترک است که امکان ارسال محصولات کشاورزی قزاقستان را از طریق ایران و بندرهای خلیج فارس فراهم می‌کند.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از caspiannews، وزیر تجارت قزاقستان و رئیس حمل و نقل Simatech، نشستی را برای بررسی امکان ایجاد کوتاه‌ترین مسیر مستقیم برای صادرات قزاقستان و اتصال این کشور به بازارهای شرق آفریقا، هند، خاورمیانه، پاکستان و سواحل خلیج فارس برگزار کردند. 

از طریق این سرمایه‌گذاری مشترک، صادرکنندگان قزاقستان از یک مسیر جدید و کارآمد بهره‌مند میشوند که با دسترسی به بندرهای ایران مانند امیرآباد، بندرعباس، بندر امام خمینی و چابهار، زمان تحویل محموله‌های خود را به سه روز کاهش می‌دهند. این مسیر آنها را به بندرهای امارات متحده عربی و همچنین بندرهای مختلف هند، پاکستان، شرق دور و سواحل شرقی آفریقا متصل میکند و فرصتهایی گستردهتر را برای فروش کالاهای کشاورزی این کشور ایجاد میکند.

شرکت حمل و نقل Simatech به عنوان بخشی از گروه بندرهای  AD، جایگاهی برجسته در خلیج فارس دارد. این شرکت دارای ناوگان بزرگ و متخصص در حمل بار از ایران به کشورهای عربی، هند، آفریقا و چین است. علاوه بر این، Simatech چندین بندر و پایانه تجاری را در کشورهای مختلف عربی اداره می‌کند.

قزاقستان دارای زمین‌های کشاورزی وسیع است که تقریبا 274 میلیون هکتار یا 74 درصد از زمین‌های این کشور را شامل می‌شود. جغرافیای مناسب و شرایط آب‌وهوایی متنوع این کشور، محیطی مساعد را برای کشت غلات ایجاد می‌کند. 

قزاقستان، بزرگ‌ترین تولید‌کننده غلات آسیای مرکزی است و توانایی صادرات تقریباً نیمی ‌از تولید سالانه غلات خود را دارد. گندم، بزرگ‌ترین محصول این کشور از نظر سطح زیر کشت است که 80 درصد تولید غلات را به خود اختصاص می‌دهد. قزاقستان در منطقه نیز در صادرات آرد پیشتاز است که عمدتاً آرد خود را به سایر کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان صادر می‌کند.