ارسال به دوست  نسخه چاپي 

افزایش جهانی قیمت ماکارونی

دوستداران ماکارونی باید خود را آماده کنند تا هزینه‌‌ای بالاتر را برای غذای مورد علاقه خود بپردازند زیرا خشکسالی در کانادا و آب و هوای نامطلوب در اروپا، به محصولات گندم دوروم آسیب می‌رساند و منابع موجود در کارخانه‌های آرد و شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی را کاهش می‌دهد.

 

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از reuters، دولت ایتالیا در ماه مه جلسه بحرانی برگزار کرد زیرا قیمت مواد غذایی اصلی، بیش از دو برابر نرخ تورم ملی افزایش یافته است. با توجه به اینکه تولید جهانی گندم دوروم به پایین‌ترین حد خود در 22 سال گذشته رسیده است، تولیدکنندگان ماکارونی در ایتالیا مجبور شده‌اند برای تأمین ماده اولیه خود به تأمین‌کنندگانی به جز تأمین‌کنندگان همیشگی خود، مانند ترکیه روی آورند.

در تورنتو، هزینه یک کیسه 20 کیلوگرمی‌ آرد سمولینا تهیه شده از دوروم، 24 درصد در ژوئیه افزایش یافت و قیمت آن به 26 دلار کانادا (19/15 دلار) رسید.

محصولات بزرگ‌ترین صادرکننده گندم دوروم یعنی کانادا، به علت خشکسالی تا حد زیادی آسیب دیده است و به همین علت ممکن است قیمت‌ها بیش از این نیز افزایش پیدا کند.

به گفته شرکت تحقیقات بازار Nielsen، قیمت خرده‌فروشی ماکارونی امسال در اروپا حدود 12 درصد و در ایالات متحده 8 درصد افزایش یافت. قیمت یکی دیگر از محصولات غذایی اصلی یعنی برنج نیز به دنبال محدودیت صادرات در هند افزایش یافته است.

شورای بینالمللی غلات پیشبینی میکند که تولید جهانی دوروم در سال 2024-2023 به پایینترین حد در 22 سال گذشته برسد و ذخایر جهانی آن هم به کمترین میزان خود در سه دهه اخیر برسد.

کانادا حدود نیمی ‌از تجارت جهانی دوروم را به خود اختصاص داده است اما به نظر می‌رسد برداشت امسال این کشور، دومین برداشت ضعیف آن در 12 سال گذشته باشد. طبق آمار کانادا، انتظار می‌رود کشاورزان کانادایی امسال 4/3  میلیون تن دوروم تولید کنند.

به گفته تحلیلگران، همچنین انتظار میرود که ایالات متحده به دلیل خشکسالی، محصول کمتری برداشت کند، در حالی که خشکسالی باعث کاهش تولید در اسپانیا هم شده و آب و هوای نامطلوب بر کیفیت محصول ایتالیا و فرانسه تأثیر گذاشته است.

در ایتالیا که برای تولید محصولات داخلی خود به واردات متکی است، برخی از تولیدکنندگان به منابع جدید برای واردات روی آورده‌اند. ترکیه به عنوان یک صادرکننده غافلگیرکننده و غیرمعمول دوروم ظاهر شده است.

در برآوردهای بازار، فروش دوروم ترکیه تا کنون در این فصل 300 هزار متریک تن اعلام شده که بیشتر آن به ایتالیا صادر شده است.

ترکیه برداشت و ذخایر مطلوبی داشته و میتواند جایگاه خود به عنوان واردکننده را تغییر دهد. انتظار می‌رود صادرات آن نیز به طور گسترده به 500 هزار تن و احتمالا یک میلیون تن بسته به مجوزهای صادراتی دولت برسد.