ارسال به دوست  نسخه چاپي 

تعاون روستایی و چالش‌های خرید گندم

به گفته مسئولین فعال در سازمان تعاون روستایی، این سازمان سال‌ها متولی خرید تضمینی گندم در کشور بوده است که به بهانه نهضت سیلوسازی، این مسئولیت از این سازمان گرفته و به شرکت بازرگانی دولتی ایران انتقال داده شده و از آن پس، تعاون روستایی به عنوان مباشر در خرید تضمینی مشارکت داشته و گندم را به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده است.

 

با توجه به اشاره مسئولین محترم تعاون روستایی به نهضت سیلوسازی، در وهله اول، این نکته مهم در خصوص فقدان زیرساخت‌های کیفی خرید گندم این سازمان مورد توجه قرار می‌گیرد و اینکه هدف دولت از نهضت سیلوسازی، توسعه زیرساخت‌های کیفی خرید گندم و احداث مراکز و تأسیسات ذخیره‌سازی مکانیزه و استاندارد در بخش دولتی و خصوصی در سطح کشور بوده است!

آنچه مخاطبان نشریه می‌دانند و ذکر آن از حوصله خارج است، این نکته است که خرید گندم که کالایی ضروری در مصرف کشور است، سال‌ها است در پروسه‌ای معیوب انجام می‌شود. طی سال‌هایی که سازمان جهاد کشاورزی دم از خودکفایی در تولید گندم می‌زد، همین خوشه‌های زرین ارزشمند به وسیله کامیون‌های حامل روی زمین تخلیه و با لودر جابه‌جا می‌شد که حین جابه‌جایی هم این برکت الهی زیر چرخ‌های لودر خرد می‌شد! در شرایط مذکور، ضایعات بالا و آلودگی کاملاً بدیهی بود.  

پس از اجرای سیاست‌های دولت در احداث سیلوهای استاندارد از سوی بخش دولتی و خصوصی، درصد زیادی از مشکلات یاد شده مرتفع گردید هرچند که باز هم دولت برای به قولی صرفه‌جویی در پرداخت دستمزد نگهداری، بخشی از خرید را در سوله‌ها و سایت‌های روباز دولتی نگهداری و حمل می‌کرد اما باز هم شرایط خرید، نگهداری و حمل تا حدی ساماندهی شد تا اینکه امسال طی دستورالعملی، مجدداً سازمان تعاون روستایی در 6 استان کشور متولی خرید گندم معرفی شد و این جای تعجب دارد که سازمانی که طی 40 سال اخیر هیچ‌گونه اقدام توسعه‌گرا نداشته است، چگونه وارد حوزه خرید گندم خصوصاً در برخی استان‌های تولیدکننده گندم کیفی شده است؟!

خرید وزنی گندم و بی‌توجهی به استانداردها از سوی عاملیت سازمان تعاون روستایی، این نگرانی را ایجاد کرده که امسال ضایعات در گندم افزایش داشته باشد. به علاوه، با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، اینکه تقبل هزینه حمل مضاعف ناشی از پروسه خرید از سوی این سازمان تا چه حد توجیه‌پذیر خواهد بود، سؤالی است که انتظار می‌رود مسئولین پاسخگو باشند.

 

خبرنگار: ندا کاظمی ترکی