ارسال به دوست  نسخه چاپي 

عناصر تأثیرگذار بر قیمت کالا‌های کشاورزی در سال 2023

پیش‌بینی دقیق قیمت‌ کالا و مواد غذایی برای سال جاری تقریباً غیرممکن است اما بررسی عواملی که انتظار می‌رود بر بازار‌ها تأثیر بگذارد، کارآمد خواهد بود.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از foodbusinessnews، سه محرکه بارز بازار عبارتند از کرونا (تأثیر آن همچنان باقی است)، آب ‌و هوا و جنگ که همیشه یک عامل مهم در مقیاس منطقه‌ای است، نه در مقیاس جهانی.

کرونا به این زودی‌ها از بین نمی‌رود. شیوع آن در اواخر سال 2019 و شدت یافتن آن تا اواخر سال 2021 بر بسیاری از بخش‌های تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی تأثیر گذاشت که آثار برخی از تأثیرات هنوز مشهود است.

تأثیر همه‌گیری بر نیروی کار و لجستیک همچنان در حال بررسی است. نرخ حمل و نقل در پی اثرات کرونا به شدت کاهش یافته است و انتظار می‌رود در سال 2023 نیز به این روند ادامه دهد.

نیروی کار، موضوعی دیگر است و تقریباً همه صنایع (از جمله تولید‌کنندگان مواد غذایی) به کمبود کارگران اشاره می‌کنند که بر خروجی منفی تأثیر می‌گذارد. 

بسیاری از کارفرمایان با افزایش دستمزد‌ها قصد دارند کارگران را از ترک کار بازدارند و نیروی کار جدید جذب کنند که باعث تورم می‌شود. 

در همین حال، جنگ در اوکراین به یک سالگی خود در 24 فوریه نزدیک می‌شود که تأثیر آن بر بازار غلات و دانه‌های روغنی در سال 2022 به خوبی ثابت شده است اما آنچه در پیش رو خواهیم داشت، مبهم است چراکه توافقنامه صادرات غلات از بندرهای دریای سیاه اوکراین تا ماه مارس معتبر است.

علی‌رغم جنگ، صادرات گندم از منطقه دریای سیاه، عمدتاً روسیه، به دلیل قیمت‌های پایین‌تر، بر مناقصه‌های بین‌المللی تسلط داشته است و فرصت‌های صادراتی برای گندم ایالات متحده را محدود می‌کند.

آب و هوا نیز تأثیری چشمگیر دارد که غلات، دانه‌های روغنی و سایر بازار‌های کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

خشکسالی در بیشتر مناطق کشت گندم قرمز زمستانه سخت ایالات متحده، نگران‌کننده بود. آرژانتین، بزرگترین صادرکننده روغن سویا و کنجاله سویا در جهان، علاوه بر کاهش پیش‌بینی‌های تولید سویا، با خشکسالی نیز مبارزه کرده است.

در سال 2023 ممکن است اثر الگوی آب و هوایی لانینا که تصور می‌شد عامل آب و هوای خشک در آمریکای شمالی و جنوبی باشد، کاهش یابد.

انتظار می‌رود این شرایط در سال 2023 متعادل‌تر شود که خبر خوبی برای محصولات زمستانی و پاییزی ایالات متحده است.

تولید گندم زمستانه در گزارش 12 ژانویه گندم زمستانه و کلزا که از سوی وزارت کشاورزی ایالات متحده تنظیم شد، 36 میلیون و 950 هزار هکتار برآورد شده است. 

سطح زیر کشت، 3 میلیون و 679 هزار هکتار یا 11 درصد نسبت به سال 2022 و بالاترین سطح زیر کشت در هشت سال گذشته، افزایش داشته است. 

بر اساس نوع، برآورد‌ها برای سطح زیرکشت گندم زمستانه قرمز سخت 3/25 میلیون هکتار با 10 درصد افزایش نسبت به سال 2022، سطح زیر کشت گندم زمستانه قرمز نرم 9/7 میلیون هکتار با 20 درصد افزایش و گندم سفید زمستانه 73/3 میلیون هکتار با 3 درصد افزایش بوده است.

چشم‌انداز تولید محصولات بهاره (ذرت، سویا، گندم دوروم و سایر گندم‌های بهاره، سورگوم و غیره) تا پایان ماه مارس مشخص نخواهد شد. پیشبینی‌های اولیه اما حاکی از نیاز بیشتر به ذرت و نیاز کمتر به سویا نسبت به سال 2022 است.

قیمت کود که در اواخر سال 2021 و تا سال 2022 تا حدی به دلیل بیماری کرونا و مسائل لجستیکی افزایش یافت، با جنگ در اوکراین تشدید شد چرا که منطقه دریای سیاه، منبع اصلی کود و غلات به شمار میرود.

 تا کنون در سال 2023، به نظر می‌رسد عرضه کود در حال بهبود و قیمت‌ها متفاوت است اما در مقایسه با سال گذشته، قیمت‌ها عمدتاً پایین‌تر است. در عین حال اما تحلیلگران هشدار می‌دهند که قیمت‌ها احتمالاً نوسان خواهند داشت که موضوعی رایج در صنایع کشاورزی و غذایی است.