ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیرعامل کارخانه آرد تابان خمسه:

صنعت آرد، نیازمند تعامل بیشتر ارگان‌های ذی‌ربط به منظور رفع مشکلات

کارخانه آرد تابان خمسه با بیش از سه دهه فعالیت، از نسل آسیابانان کهن کشور است که با فعالیت آسیابانی خود، در سفره‌های مردم این استان جایگاهی ویژه‌ را به خود اختصاص داده و تا کنون مورد استقبال نانوایان استان بوده است.

 

این کارخانه از سال 1365 با بهره‌گیری از سیستم بولر آلمان به عنوان اولین واحد آردسازی صنعتی استان آغاز به فعالیت کرد و اکنون با 36 سال تجربه و با تجهیز و به‌روزرسانی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تولید به تکنولوژی روز دنیا و بهره‌گیری از پرسنل مجرب، انواع آرد خبازی و صنف و صنعت را مطابق استاندارد ملی تولید می‌نماید.

فرهاد ابطحی، مدیرعامل کارخانه آرد تابان خمسه در گفت‌وگو با نگاه هستی با اشاره به اینکه هدف این کارخانه، تولید آرد باکیفیت است، گفت: یکی از دغدغه‌های کارخانه‌های آرد، تأمین گندم باکیفیت جهت استحصال آرد مرغوب است و با عنایت به پایین بودن کیفیت واریته‌های گندم داخلی و خشکسالی‌های اخیر که تأثیر بسزایی در کاهش کیفیت گندم داخلی داشته است، اختلاط گندم داخلی با گندم‌های خارجی اهمیت ویژه‌ای در بالا بردن کیفیت آرد دارد.

وی با اشاره به کیفیت گندم‌های ارسالی از سوی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان اظهار کرد: گندم‌های ارسالی از سوی اداره کل غله استان، اخیراً از کیفیت خوبی برخوردار بوده است و افزایش میزان و تداوم تأمین گندم خارجی جهت اختلاط مناسب و مؤثر، نقش مهمی در بالا بردن کیفیت آرد استحصالی ایفا می‌کند و کمک بزرگی به آسیابانان در تولید محصول استاندارد است.

ابطحی درباره نابسامانی تعیین قیمت آرد صنف و صنعت بیان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، کارخانه‌ها نیازمند تعامل و اهتمام بیشتر ارگان‌های ذی‌ربط دولتی جهت رفع مشکلات صنعت آسیابانی و تداوم تولید این صنعت هستند. افزایش قیمت گندم در سال جاری و نابسامانی تعیین قیمت آرد صنف و صنعت، باعث شده است تولید آرد در این دسته از محصولات، مقرون به صرفه نباشد.

وی در پایان به مبحث مشکلات سبوس نیز اشاره کرد و گفت: در راستای رفع مشکلات سبوس، طی جلساتی که بین کارخانه‌های آرد و اداره کل غله استان در خصوص موضوع سبوس تولیدی کارخانه‌ها برگزار شده است، تصمیماتی اتخاذ گردیده که در صورت اجرایی شدن این تصمیمات، کمک بزرگی به تأمین منابع مالی کارخانه‌ها و تداوم تولید خواهد شد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران