ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مروری کلی بر کنفرانس و نمایشگاه سالانه IAOM MEA

کنفرانس و نمایشگاه سالانه IAOM MEA متناوباً میان خاورمیانه و آفریقا برگزار می‌شود و سالانه بیش از 600 نماینده از 50 کشور و حدود 100 شرکت را گرد هم می‌آورد.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از IAOM، این کنفرانس سه روزه شامل جلسات مدیریت، فنی، فناوری و روندهای جدید آسیاب و جلسات بازرگانی است که از سوی سخنرانان درجه یک بین‌المللی و ملی ارائه می‌شود. امسال IAOM MEA در  Zanzibarتانزانیا برگزار شد.

کنفرانس و نمایشگاه IAOM MEA شبکه‌ای را فراهم می‌کند که در آن امکان تبادل ایده‌ها، فرصت‌های فنی و آموزشی و کشف محصولات و خدمات جدید وجود دارد.

در آغاز این کنفرانس، سخنرانی افتتاحیه از سوی  Mounir Bakhressa، رئیس کنفرانس  IAOM MEA 2022 Zanzibar و مدیرعامل کمپانی Bakhresa Grain Milling انجام شد.

پس از آن دکتر حسینعلی موینی (Hussein Ali Mwinyi)، رئیس جمهوری  Zanzibar، یک سخنرانی پنج دقیقه‌ای ارائه نمود و به دنبال سخنرانی وی، علی حباج، مدیر منطقه‌ای  IAOM MEAنیز به خوشامد‌گویی به میهمانان پرداخت.

در روز اول کنفرانس در بخش پنل پرسش و پاسخ، مقامات ارشد کمپانی‌های  AgResource، Ameropa AG، Soufflet Négoce by Invivo، Bunge و Viterra در خصوص اختلافات ژئوپلیتیکی دریای سیاه و گندم گفت‌وگو کردند. درگیری روسیه و اوکراین به طور بالقوه بیش از 20 درصد تجارت جهانی گندم را تحت تأثیر قرار می‌دهد که به افزایش هزینه‌های جهانی غذا دامن زده است و این سؤال مطرح شد که اگر درگیری ادامه‌دار باشد، چه خطراتی عرضه جهانی گندم را تهدید می‌کند و آیا صادرکنندگانی غیر از ناحیه دریای سیاه میتوانند با چالش افزایش تقاضای جهانی گندم مقابله کنند؟

مباحث فنی موجود در روز اول این کنفرانس نیز شامل موضوعات ذیل بود که از سوی نمایندگان کمپانی‌های گوناگون به بحث گذاشته شد؛ فرایند تولید نودل فوری و نوآوری در فناوری، کمک به آسیاب‌ها برای استفاده از غلات محلی، استفاده از حبوبات به عنوان جایگزینی برای پروتئین و کنترل آسیب ناشی از حشرات در انبار مواد غذایی خشک.

در جلسات جانبی برگزار شده، موضوعاتی چون دیدگاه‌های جدید در مورد کنترل کیفیت گندم و نشاسته، نسل آینده سیستم‌های آسیاب، فناوری‌های جدید در فرایند تولید ماکارونی، امنیت غذایی در منطقه استراتژیک MENA و ذخیر‌ه‌سازی ایمن مواد غذایی، حذف مایکوتوکسین‌ها و فایده استفاده از فناوری سنسور هوشمند در آسیاب ذرت از سوی متخصصان مربوطه به بحث گذاشته شد.

در پنل پرسش و پاسخ روز دوم که از سوی نمایندگان   AgResource، U.S. Wheat Associates، Basis Commodities Group، Agthia Group، Copenhagen Merchants، The Andersons برگزار شد، در خصوص برداشت بی‌ثبات گندم و نحوه خرید محصول آسیابانان موفق صحبت شد و بررسی کردند که با توجه به اینکه قیمت جهانی گندم افزایش یافته و معامله‌گران را دچار سردرگمی ‌کرده است، چگونه آسیابانان گندم می‌توانند از نوسانات موجود به نفع خود استفاده کنند.

در جلسه چشم‌انداز بازار که در روز دوم کنفرانس برگزار شد، چشم‌انداز بازار‌های دریای بالتیک، فرانسه، ایالات متحده، استرالیا، دریای سیاه و کانادا بررسی شد.

در جلسات جانبی این روز، موضوعاتی چون سیستم نظافت مدولار، فناوری چند درایوی خط تولید ماکارونی، تحلیل و پردازش مواد خام بدون گلوتن و تکامل دیجیتال در تولید ماکارونی به بحث گذاشته شد.

در روز آخر IAOM MEA در بخش پنل پرسش و پاسخ نمایندگان کمپانی‌های AgResource، Bakhresa Grain Milling، Wild Agri DMCC، Al-Hazaa Investment Group، Al Ghurair Resources International LLC، WASEDA Commodities LLC  ، موضوع اصلی گفت‌وگو، چشم‌انداز بازار گندم خاورمیانه و شرق آفریقا بود. تقاضای گندم خاورمیانه و شرق آفریقا به طور پیوسته در حال رشد است اما عرضه در منطقه کاهش یافته است. سؤال این بود که تأمین‌کنندگان چه کسانی خواهند بود و فرصت‌های موجود برای آسیابانان منطقه در سال 2023، در کجا خواهد بود؟

در جلسات اختصاصی برگزار شده برای آرد، موضوعاتی نظیر بهبوددهنده‌های مختلف و تأثیر آن‌ها بر پخت، بهبود کیفیت گلوتن با آنزیم‌ها، مدیریت قیمت‌های بالاتر گندم و راهکارهای اصلاح و استانداردسازی 100 درصد آرد گندم نرم و کامپوزیت بررسی شد.

در پایان این کنفرانس، اعلامیه IAOM MEA سال 2023 اعلام شد که ششم تا هشتم فوریه (هفدهم تا نوزدهم بهمن‌ماه) در جده عربستان سعودی برگزار خواهد شد.