ارسال به دوست  نسخه چاپي 

مدیرعامل کارخانه آرد وحدت قروه:

آزادسازی، تنها راه درمان صنعت آسیابانی است

محمد شیروانی، مدیرعامل کارخانه آرد وحدت قروه، با 30 سال تجربه، یکی از پیشکسوتان صنعت آسیابانی در استان کردستان است.

 

این فعال صنعت آرد در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه هستی به توضیح درباره این کارخانه پرداخت و گفت: کارخانه آرد وحدت قروه از سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را شروع کرده و تکنولوژی این کارخانه از کشور‌های ایتالیا و ترکیه است و انواع آردهای ۱۵، ۱۸ و ۲۰ درصد و آرد نول در آن تولید می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات صنعت آسیابانی اظهار کرد: از وضعیت فعلی راضی نیستیم. تورم، کمر تولید را شکسته و دستمزد آسیابانان از سال ۱۳۹۳ اضافه نشده و این در حالی است که دستمزد کارگران و هزینه‌های تولید در تمام این سال‌ها با افزایش همراه بوده است. تنها مابه‌التفاوت را به ما پرداخت می‌کنند که آن هم به علت دیرکرد و عدم تطابق با شرایط تورم، دردی را از ما دوا نمی‌کند.

شیروانی با بیان اینکه یک تولید‌کننده با سرمایه‌گذاری به دنبال آن است که ضمن اشتغال‌زایی، به تولید بپردازد، تصریح کرد: در طول این سال‌ها و در مواجهه با مشکلات مختلف، تلاش کردم چرخ اقتصاد این کارخانه بچرخد اما اکنون شرایط تولید برای آسیابانان بسیار دشوار است و من برای آنکه بتوانم به تولید ادامه دهم، از تسهیلات ۱۸ درصدی بانک استفاده کردم.

مدیرعامل کارخانه آرد وحدت قروه اضافه کرد: طرح گندم ۸۹ روزه دولت در شرایطی قابل اجرا است که کارخانه، نقدینگی داشته باشد تا بتواند در شرایطی که تحت فشار نیست، از این طرح استفاده کند.

وی یکی از مشکلات عمده آسیابانان به ویژه در فصل تابستان را قطعی مکرر برق دانست و بیان کرد: قطعی مکرر برق به تولید ما آسیب می‌زند و تمام زنجیره را دچار مشکل می‌کند چرا که وقتی برق قطع می‌شود، ماشین‌های حمل آرد و واحدهای نانوایی نیز متضرر می‌شوند.

شیروانی با اشاره به مشکل کمبود آب در این شهرستان اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های ما، موضوع خشکسالی و کمبود آب است. در شرایط فعلی، آب مورد نیاز کارخانه را از طریق چاه تأمین می‌کنیم اما مشخص است که منابع آب زیرزمینی محدودند و بیم آن می‌رود که در صورت اتمام این منابع، دسترسی به آب، به شدت محدود یا حتی غیرممکن شود.

این آردساز پیشکسوت، آزادسازی را تنها راه نجات صنعت آسیابانی عنوان کرد و گفت: به نظر می‌رسد با طرح آزادسازی، اتفاق خوبی برای صنعت بیفتد به شرط آنکه اجازه دهند این طرح اجرایی شود.

وی افزود: یکی دیگر از چالش‌های کارخانه‌های آرد، کمبود سهمیه است. با توجه به اینکه چهل نفر در این واحد تولیدی مشغول به فعالیت هستند، سهمیه کنونی مناسب نیست و در صورت افزایش، شرایط تولید و فعالیت برای کارخانه آرد وحدت قروه بهتر خواهد شد.

مدیرعامل کارخانه آرد وحدت قروه در پایان گفت: مشتریان کارخانه برای من اولویت ویژه دارند و به همین دلیل با تمام آن‌ها در ارتباط هستم و پیشنهاد‌هایشان را می‌شنوم و اجرا می‌کنم.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران