ارسال به دوست  نسخه چاپي 

تأسیس مرکز آزمایش زیست‌توده با هدف کاهش انتشار CO2 از سوی Bühler

شرکت Bühler در حال سرمایه‌گذاری روی یک پروژه تولید انرژی زیست‌توده برای کمک به کاهش انتشار کربن دی اکسید شرکت مرکزی خود در Uzwil سوئیس است.

 

به گزارش نگاه هستی به نقل از Worldgrain، این شرکت در حال ساخت یک مرکز آزمایش با شریک بلژیکی خود  Vyncke، برای بازیابی انرژی از زیست‌توده‌های تولید شده طبق برنامه و آموزش Bühler در Uzwil است.

این مرکز همچنین برای اهداف نمایشی و آزمایشی با مشتریان و برای توسعه بیشتر راه‌های بهره‌وری از انرژی، استفاده خواهد شد.

یوهانس ویک، مدیر اجرایی بخش غذا و غلات Bühler گفت: مرکز آزمایشBühler-Vyncke ، گامی مهم ‌برای ما در راستای رسیدن به اهداف پایداری است و در نظر داریم این مرکز به عنوان نمونه‌ای برای سایر دست اندرکاران صنعت جهت بازیابی انرژی در فرایند تولید غذا و خوراک باشد.

شرکت Uzwil درBühler ، تعداد زیادی مراکز آموزشی کاربردی را راهاندازی میکند که دستور‌العملهای جدید خود را به همراه مشتریان خود آزمایش کرده و توسعه میدهد، به عنوان مثال برای آسیاب غلات و کاکائو، برای تولید ماکارونی، غلات، شکلات، خوراک دام و حتی جایگزین‌های گوشت تهیه شده از حبوبات. علاوه بر این، Bühler نانوایی آزمایشی و آموزشگاه آسیاب نیز دارد. همه این تأسیسات سالانه حدود 550 تن زیست‌توده تولید می‌کنند. Bühler و شریک آن Vyncke اکنون میخواهند از این زیست‌توده که به عنوان مثال شامل پوسته برنج و پوسته کاکائو نیز هست، برای تولید انرژی و خنثی کردن CO2 استفاده کنند.

شرکت Vyncke در تبدیل زیست‌توده و زباله‌های صنعتی به انرژی پاک تخصص دارد و از سال گذشته، شریک استراتژیک Bühler بوده است. از آن‌جا که زیست‌توده بر خلاف سوخت‌های فسیلی مانند زغال‌سنگ یا نفت، در صورت پوسیدگی، CO2 ذخیره شده در خود را آزاد می‌کند، استفاده حرارتی از آنها به عنوان انرژی CO2 خنثی شناخته می‌شود.

این نیروگاه که قرار است در سال 2023 به بهره‌برداری برسد، به منبع اصلی انرژی گرمایشی در شرکت مستقر در Uzwil تبدیل خواهد شد و در نتیجه به کاهش قابل توجه انتشار CO2 کمک خواهد کرد. همراه با سایر اقداماتی که قبلاً در این شرکت اجرا شده است، این تأسیسات، انتشار CO2 خود برای تأمین انرژی گرمایشی را تا بیش از 60 درصد کاهش می‌دهد.

در سراسر جهان، تولید مواد غذایی گندم، برنج، سویا، ذرت و کاکائو بیش از یک میلیارد تن نیز تولیدات جانبی به همراه دارد. در بسیاری از موارد، این تولیدات به عنوان خوراک دام یا منبع انرژی استفاده می‌شوند. برخی از آن‌ها نیز بدون استفاده در طبیعت رها و پوسیده شده یا برای بازیافت به مراکز مربوطه حمل میشوند.

اینکه چگونه میتوان از این تولیدات فرعی به بهترین شکل استفاده کرد، باید به صورت موردی تحلیل و تعیین شود. با این حال، واضح است که تولید انرژی از زیست‌توده، به طور سیستماتیک توسعه نیافته است بنابراین دارای پتانسیل بسیار بالایی هم از منظر تجاری و هم از منظر پایداری است.

به منظور عینیت بخشیدن به یافته‌های این شرکت، این پروژه از سوی آزمایشگاه فدرال سوئیس حمایت علمی‌ می‌شود. همچنین بررسی خواهد شد که آیا خاکستر باقی‌مانده، قابل استفاده مجدد است یا خیر. بسته به محصولی که سوزانده می‌شود، خاکستر می‌تواند پایه خوبی برای کود یا استفاده در تولید مصالح ساختمانی باشد.

هرچه بتوان مواد جانبی را به طور کامل‌تر استفاده کرد، بیشتر می‌توان به سمت اقتصادی با حلقه بسته با اتلاف کمتر و بازده انرژی بهینه حرکت کرد.