ارسال به دوست  نسخه چاپي 

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در گفت‌وگوی اختصاصی:

از تجربیات سال‌های گذشته در زنجـیره تولید نان استفاده شـود

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: عرضه آرد در بورس کالا، تجربه‌ای است که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم و به نظر می‌آید بتوان آن را تکرار کرد.

 

محمدصادق مفتح در گفتوگوی اختصاصی با نگاه هستی بیان کرد: با توجه به اینکه اکنون بیشتر صنایع، عرضه محصولات در بورس کالا را در دستور کار دارند، یکی از اقداماتی که وزارت جهاد کشاورزی باید در دستور کار قرار دهد، ورود به بورس است.

وی افزود: نیاز واقعی کشور و در مجموع تولیدکنندگان و مصرفکنندگان، این است که عرضه محصولات در بورس جدی گرفته شود چرا که در این صورت تأمین کالا مساعد شده، بازار آرام گرفته و از هیجانات کاسته میشود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: در شرایط کنونی جنگ روسیه و اوکراین، تمامی کالاهایی که در بورس کالا عرضه میشوند، مصون میمانند و از آنجا که گندم در بسیاری از کشورهای دنیا در بورس کالا عرضه میشود، به نظر میآید ما نیز باید به این سمت برویم و کالاهای اساسی مانند گندم، آرد و روغن در بورس کالا عرضه شود؛ این در حالی است که زیرساختهای عرضه این کالاها در بورس فراهم است و تجربیات لازم در این خصوص وجود دارد.

مفتح در بخش دیگری از گفتههای خویش با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت لازم و حمایت از تولیدکنندگان در سال جاری خاطرنشان کرد: تصمیمگیری در بخشهای مختلف و ساختار وزارت جهاد کشاورزی باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان باشد.

وی در پایان گفت: اصلاح قیمت در زنجیره گندم، آرد و نان در سال 90 صفر و در سالهای 91 و 92 سودده شد بنابراین ایجاد نانواییهای تجمیعی در آن سالها، فرایند خرید گندم، آرد و نان را به سوددهی رساند اما اجرای قانون انتزاع باعث شد که سالانه هزاران میلیارد تومان یارانه پرداخت شود و تمامی بخشهای این زنجیره ناراضی باشند و به نظر میآید از این تجربهها در سال 1401 باید استفاده شود.