ارسال به دوست  نسخه چاپي 

پاسخی به هیاهوی قیمت سبوس

جناب آقای محمد مسعودی، نگارنده مقاله «حل معضل سبوس ثابت کرد ساداتی نژاد اهل تعارف نیست»؛ چند نکته در ارتباط با مطالب شما؛

۱- چرا قیمت شیر در جلسه ۱۴۲ ستاد تنظیم بازار به یکباره ۲۰۰۰ تومان افزایش یافت؟ مگر غیر از این بود که برای جبران افزایش قیمت سبوس انجام گرفت؟ آیا میزان مصرف سبوس برای تولید یک کیلو شیر، معادل ۲۰۰۰ تومان است؟ هم شما و هم ما می‌دانیم اثر افزایش قیمت سبوس برای یک کیلو شیر، کمتر از ۱۰۰۰ تومان است و خیلی به دامدار لطف شده که به جای افزایش قیمت سبوس به مقدار ۸۰۰ تومان، افزایش شیر به مبلغ ۲۰۰۰ تومان را مصوب کرده‌اند.

۲- موضوع قیمت سبوس چه ارتباطی با قیمت گندم دارد؟ گندم چه هزار تومان باشد چه 10 هزار تومان به کارخانه ارتباطی ندارد. مگر کارخانه آرد خریدار گندم بوده که باید بر اساس قیمت خرید آن، محاسبه قیمت انجام دهد؟ مگر نانوا بر اساس قیمت گندم، آرد خرید می‌کند؟ 

۳- ستاد تنطیم بازار با حضور بالاترین مقامات کشور به جای افزایش دستمزد آسیابانی، سبوس استحصالی را جایگزین مبلغ نقدی دستمزد کرده بنابراین اینگونه است که به جای پرداخت پول بابت دستمزد آسیابانی که به مدت ۷ سال ثابت مانده و موجب ایجاد خسارت هنگفت برای صنعت آرد شده بود، سبوس را به کارخانه داده است یعنی مبادله کالا با پرداخت نقدی. پس اساسا سبوس در زمره کالای متعلق به کارخانه محسوب می‌گردد و هیچ منتی بر کارخانه آرد نیست؛ شما مطالبی را در یادداشت خود آورده‌اید که هیچ ارتباطی هم به قیمت گندم ندارد، دولت باید دستمزد کارخانه را بپردازد، به جای آن کالا تحویل داده است و از زمان تحویل، جزئی از دارایی کارخانه آرد است.

شایان ذکر است، اگر قرار باشد ستاد تنطیم بازار، قیمت سبوس را به قبل برگرداند، به تبع آن قیمت شیر هم که به واسطه افزایش قیمت سبوس، افزایش یافته، به مبلغ ۴۲۰۰ تومان برگردد. مگر غیر از این است که افزایش ۲۰۰۰ تومانی قیمت شیر به خاطر افزایش قیمت سبوس انجام گرفته؟ همه این هیاهوها و سفسطه‌گری هوشمندانه و برنامه‌ریزی شده، برای این است که رانتی که از دوگانگی قیمت به وجود می‌آید، همچنان استوار، تامین‌کننده رانت‌خواران این آشفته‌بازار باشد، همین الآن سبوس به دست دامدار بالاتر از ۳۵۰۰ تومان می‌رسد!

اگر از همین امروز اعلام شود دامدار با در دست داشتن پروانه دامداری، مستقیما از کارخانه آرد سبوس به قیمت ۳۵۰۰ تومان می‌تواند خریداری کند، مطمئن هستم همه دامداران خشنود خواهند بود و خود را رها شده از بند اسارت دلالان خواهند دانست و همه این تلاش‌ها که در حال حاضر شاهد آن هستیم، چیزی نیست جز ابقای رانت از سیاست غلط دوقیمتی و بهره‌مندی رانت‌خواران به قصد سهم‌گیری از این رانت ۴۰۰۰ میلیارد تومانی!

شما در یادداشت خود پيشنهاد تامین خسارت و جبران دستمزد کارخانه آرد را به سازمان حمایت و برنامه و بودجه توصیه می‌کنید؛ این یعنی علی‌رغم افزایش قیمت شیر برای جبران افزایش سبوس، دولت یارانه‌ای را برقرار کند تا آن رانت سبوس، پابرجا مانده و رانت‌خواران همچنان از خوان نعمت دولت، برخوردار گردند!

سخن آخر اینکه شفاف‌سازی بازار سبوس، منافع رانت‌خواران این بازار را هدف قرار داده و همه این فرمایش‌های دور از منطق و عقل، چیزی جز ابقای سیستم رانت، دلالی و فساد نیست و نخواهد بود.

 

                                                                                                                                                     کارشناس حوزه گندم، آرد و نان

                                                                                                                                                                                  جلیلوند

                                                                                                                                                                     کارخانه آرد کوثر کلاله