ارسال به دوست  نسخه چاپي 

در مراسم تقدیر از نانوایان نمونه استان سمنان مطرح شد:

کیفیت آرد و نان، دغدغه مسئولین استان سمنان

در مردادماه سال جاری، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان به استان سمنان سفر کرد تا با حضور مسئولین، از آسیابانان و نانوایان نمونه این استان تقدیر به عمل آورد. سمنان از جمله استان‌هایی است که با همت مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان، در تأمین نان باکیفیت برای مردم، اقداماتی مؤثر را عملیاتی کرده است.

 

 

گفتنی است این نشست با حضور دکتر ‌هاشمی استاندار سمنان، صادقی معاون امور اقتصادی استانداری سمنان، قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، منوچهری مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان، جعفریان رئیس اتحادیه نانوایان سمنان و شماری از نانوایان و کارخانه‌های آرد استان برگزار شد.

در این نشست، منوچهری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان اظهار کرد: نان همواره قوت لایموت مردم بوده و از جایگاهی ویژه در فرهنگ مذهبی و غذایی ما ایرانیان برخوردار است و باید جایگاه ویژه نان را حفظ کرد.

وی افزود: همواره در تلاش هستیم تا نان مرغوب و باکیفیت به دست مصرف‌کنندگان برسد و در همین راستا به سه عامل مهم گندم، دستگاه پخت و نیروی انسانی، توجه ویژه داریم.

منوچهری ادامه داد: ۵۰ درصد کیفیت نان به کیفیت گندم مرتبط است که بخشی از گندم را از داخل استان و بخشی دیگر را از محل واردات تأمین می‌کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ ثبات کیفیت، گندمی مطلوب به کارخانه‌های آرد بفرستیم.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان اضافه کرد: البته در آزمایشگاه این اداره کل، تمام آزمایش‌های لازم روی نمونه‌های گندم انجام می‌شود و در تلاشیم که نانوایان دغدغه کیفیت نداشته باشند. در این راستا شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز مساعدت‌ لازم را در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به آکادمی ملی نان و موضوع آموزش بیان کرد: تاکنون ۱۵ دوره آموزشی دوساعته به شیوه مجازی برای خبازان برگزار شده و به طور میانگین هر نفر ۴۴ ساعت آموزش‌های لازم را دیده است و ما امیدواریم همه خبازان از این دوره‌های آموزشی برخوردار شوند تا نان باکیفیت تولید و عرضه شود.

منوچهری در ادامه، دیگر عوامل مؤثر در کیفیت نان را دستگاه پخت و مهارت نانوا عنوان کرد و گفت: در پخت نان، ۲۰ درصد دستگاه و برند آن مؤثر است و البته عامل مهم دیگر نیز مهارت خبازان است که از اتحادیه‌های شهرستان‌ها هم می‌خواهیم دقت لازم را در زمینه پخت نان رعایت کنند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان در پایان خاطرنشان کرد: در مراسم تقدیر از نانوایان نمونه، فاکتورهای پخت نان، بهداشت فردی و بهداشت محیطی برای انتخاب نانوایان در نظر گرفته شده است.

در ادامه، قاسمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: به‌رغم تمام تنگنا‌هایی که در سال زراعی جاری داشتیم، تولید گندم از شرایط خوبی برخوردار است و تا کنون ۶۲ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است و در استان سمنان وضعیت مساعدی را تجربه می‌کنیم که البته در این میان سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر، نقش بسزایی داشته است.

وی افزود: با تأکید استاندار محترم، تمام ارگان‌های ذی‌ربط با یکدیگر همیاری و همکاری داشته‌اند و امیدواریم امسال در تولید گندم خوراکی، با افزایش خرید مواجه شویم.

قاسمی ادامه داد: با اجرای طرح کشت قراردادی، می‌توان امیدوار بود که اصل کیفیت گندم رعایت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تأکید بر کاهش میزان سن‌زدگی گفت: سن‌زدگی در گندم تولیدی استان سمنان، کاهش چشمگیر داشته است و امیدواریم در سال‌های آینده، کمتر هم بشود.

وی با اشاره به آموزش و ضرورت آن برای خبازان بیان کرد: آموزش خبازان و مهارت نیروی انسانی و همچنین تقویت ماشین‌آلات، در کیفیت نان مؤثر است که امیدواریم در استان سمنان بیش از گذشته به این موضوع توجه شود.

جعفریان، رئیس اتحادیه نانوایان سمنان نیز در ادامه اظهار کرد: مسئولین استان سمنان به ویژه جناب استاندار، همواره در تلاش هستند تا نان باکیفیت، تولید و عرضه شود و همواره دغدغه نانوایان را دارند. جناب استاندار با صنف نانوایان غریبه نیستند، شرایط تولید نان را می‌دانند و با درددل نانوایان آشنا هستند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین خواسته‌های نانوایان، این است که با توجه به افزایش دستمزد کارگران، تغییر نرخ انجام گیرد تا این قشر بتوانند بر تولید نان متمرکز شوند.

جعفریان با انتقاد از نحوه بازرسی‌ها بیان کرد: ضمن تقدیر از تلاش بازرسان اداره نظارت و اداره جهاد کشاورزی، از آن‌ها می‌خواهیم جهت بازرسی واحدهای نانوایی، آموزش‌های لازم را ببینند.

در ادامه این نشست و پس از صحبت‌های مسئولین‌، هاشمی، استاندار سمنان هم گفت: می‌دانم نانوایان شرایط سختی را سپری می‌کنند و باز هم در گرمای تابستان و سرمای زمستان پای تنور ایستاده‌اند و همچنین با نانوایان هم‌عقیده هستم که بازرسی باید در جهت کمک به این قشر باشد چرا که نانوایی شغل حق‌الناس است.

وی ادامه داد: ما در خصوص ارائه نان باکیفیت، باید برنامه‌ریزی کنیم، کارگران هم باید آموزش‌های لازم را ببینند و چقدر خوب است که نانوایان هم پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به شغل خود ادامه دهد.

هاشمی به افزایش تولید گندم در استان سمنان اشاره کرد و گفت: برنامه‌ای که دولت در خرید تضمینی گندم در دستور کار قرار داد، انگیزه‌ای برای کشاورزان شد تا گندم خود را به دولت تحویل دهند و تاکنون وجوه تمامی کشاورزان هم پرداخت شده است.

استاندار سمنان با اشاره به نصب دستگاه کارتخوان در واحدهای نانوایی تصریح کرد: بیش از ۷۵۲ واحد خبازی مجهز به دستگاه کارتخوان شده‌اند و استان سمنان در این موضوع، پیشرو است.

به گفته وی، از نانوایان انتظار می‌رود با توجه به اینکه استان سمنان در مسیر زائران حرم رضوی است، نان باکیفیت تولید و عرضه کنند.

هاشمی با تأکید بر اینکه دغدغه نانوایان در خصوص کیفیت آرد را رفع می‌کنیم، اظهار کرد: همه تلاش ما در این راستا است که با تأمین گندم مرغوب و همچنین با توجه به برخورداری از واحدهای آسیابانی به‌روز، آرد باکیفیت در استان تولید شود تا نانوایان در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از ۱۰ نانوای نمونه سمنانی و دو کارخانه آرد و همچنین از بازرسان تقدیر به عمل آمد.

 

خبرنگار: ساناز مرادیان عنبران